1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

LNG Tanklarında Rollover Olayı

LNG Tanklarında Rollover Olayı
+ - 0

LNG Tanklarında Rollover olayı, LNG sektöründe bir fenomen olarak bilinmektedir ve daha önce bir kere rastlanılmıştır. İtalya’da bir LNG tankında meydana gelen patlama neticesinde yapılan kaza araştırmasında Rollover fikri ortaya atılmış ve gözle görülemediği için fenomen olarak değerlendirilmiştir.

blank

Bu olay soğuk yükler yani cryogenic diye tabir edilen çok soğuk yükler olan Metan ve Etan yüklerinde meydana gelebilmektedir. Farklı yoğunluktaki bu yüklerin karadaki depolama tanklarına (storage tank) yüklenmesinden sonra, zamanla tank dışarıdan ısı almaktadır.

blank

Artan sıcaklıkta LNG tankındaki buharlaşmaya neden olur ve zamanla tank içindeki bu farklı yoğunluktaki yüklerin tabakalaşmasını yani ayrılmasına neden olur. Bu tabakalaşma sonrası bu iki faklı katman birden – aniden tepkimeye girer. Tepkime neticesinde tank içindeki basınçta ani artış meydana gelir ve bu ani basınç artışı da tankın infilak etmesine sebep olur. İşte bu olaya Rollover denir.

Rollover olayını engellemek için ise, tank içinde meydana gelen basınç artışı sürekli gözlemlenmelidir. Oluşan basınç, LNG sıvılaştırma ünitesi tarafından sıvılaştırılmalı. Bunun yanı sıra yükün karıştırılması ki bu da genelle pompa ile yapılabilir zamanla yükün tank içinde devir daim edilmesiyle tabakalaşma engellenebilir.

Yorum Yap