1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK
  3. Gaz Tankerlerinde Sıklıkla Görülen Uygunsuzluklar

Gaz Tankerlerinde Sıklıkla Görülen Uygunsuzluklar

blank

Amerikan Sahil Güvenlik Birimi USCG (US Coast Guard), Houston / Galveston bölgesi limanlarına gelen gemilerde yapılan denetimler neticesinde sık rastlanan tutulma sebeplerini yayınladı. Aşağıda incelenen Gaz Tankerlerinde Sıklıkla Görülen Uygunsuzluklar yazısında bu bölgeye sefer yapacak olan gemiler için önem arz etmektedir.

Güverte Spray Sistemi

blank

Güverte Spray Sistemi yani Deck Spray System, IGC Code gereği geminin Tank Dome yani tankların güverteye olan açıklıklarına, manifold bölgesine, kompresör dairesine ve diğer kritik bölgelere deniz suyu sağlayabilecek kapasitede olması gerekir. Yapılan denetimlerde Spray sistemi Nozullarında balık, paslanma ve kirlilik sebebiyle tıkanmalar meydana gelmiş ve sistem kullanılamaz durumdadır.

Sabit Gaz Detektör Sistemi

blank

Yapılan denetimlerde en çok rastlanan tutulma sebebi ise, Sabit Gaz Detektör Sisteminin gereği gibi çalışmaması, %30 LEL seviyesinde alarm vermemesi ve personelin sisteme aşina olmamasıdır. Ayrıca gemide test için yeterli Span Gaz olmaması ve uygun olmayan Span Gaz kullanımlarına rastlanılmıştır.

Tehlikeli Bölgelerde Elektrikli Ekipmanların Kullanımı

Port State denetimlerinde rutin şekilde uygun olmayan yani non-explosion proof elektrikli fener ve ekipmanların kullanılması, Güverte aydınlatmalarının içerisinde su olması, aydınlatmaların çalışmaması durumlarıyla karşılaşılmıştır.

Kargo Tank Relief Valfleri

Diğer önemli unutulan problem ise, gemi tankları için emniyet noktası olan Safety Relief Valflerinin set değerlerinin limanda da seyir limitleriyle kullanılmasıdır. Bu valfler, tanklarda aşırı stress olması durumunda dışarı gaz çıkışı yaparak tankı korur. Ayrıca tank relief valflerinin seallerinin kırık yada hiç olmaması ve IGC Code 8.2.6 gereği gerekli sealleme işleminin yapılmamasıdır.

Fitness Sertifiklasinda Önemli Eksikliklerin Olması

Yapılan denetimlerde gemilerin çoğunun fitness sertifikalarında önemli eksik ve yanlış bilgilerin olduğudur. Bu eksiklikler şunlardır; Geminin taşıyabileceği tüm yük bilgilerinin olmaması, tankların dizayn, dayanabileceği sıcaklık değerlerinin açıkça belirtilmemesi, gemi safety relief valf bilgilerinin eksik olması şeklinde belirtilmiştir.

Bölgeye seyir yapacak olan gaz tankerlerinin bu belirtilen hususları özellikle gözden geçirmesi önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Yazılar kopyalanamıyor, arşivime eklemek isterim. Bana PDF olarak gönderme şansınız var mı acaba?

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.