1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

Tanker Gemilerinin Denetlemeleri

Tanker Gemilerinin Denetlemeleri
+ - 0

Tankerler taşıdıkları yükler itibariyle oldukça tehlikelidirler ve bu sebeple sıkı denetimlere maruz kalmaktadır. Bir tankerin yükü taşıyabilmesi için öncelikle kendini büyük petrol firmalarına ispat etmesi gerekmektedir. Tanker Gemilerinin Denetlemeleri başlıklı buyazımızda konuyu inceledik.

Geminin tam anlamıyla iyi durumda olduğu ve gemi içersinde seyir, emniyet, sağlık ve güvenlik önlemlerinin ve bununla ilgili prosedürlerin yerinde olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Bir tanker işletmecisi işte tüm bunları yapabilmek için para ödeyerek kendini büyük firmalar tarafından akredite olmuş diğer denetleme firmalarına para ödeyerek gemilerine davet eder.

blank

Günümüzde büyük petrol firmaları dediğimizde karşımıza BP, Shell, Exxon, Chevron, Total, Statoil, OMV gibi firmalar aklımıza gelmektedir. İşte bu saydığımız firmalar da gerek kendileri gerekse de yetkilendirdikleri alt firmalar tarafından denetleme işlelerini gerçekleştirir.

Peki gemilerin uyguladıkları denetlemeler nedir dediğimizde karşımıza SIRE(Ship Inspection Report) ve CDI (Chemical Distribution Institute) çıkmaktadır. Herbirinin ortak özellikleri olsa da farklılaşan yanları da vardır.

Temel olarak hepsinin amacı geminin emniyetli şekilde seyir yaptığı ve yükü operasyonunu emniyetli şekilde yerine getirdiklerini görmek isterler. Kimi zaman çok yorucu ve kötü geçse de aslında her bir denetleme hem güverte hem de makine ekibi için oldukça yararlı yanları vardır ve farkında olmadığımız veya her gün uygulayageldiğimiz işlerdeki atlananları bize gösterebilmektedir.

Sire Nedir?

Sire, aslında OCIMF(Oil Company İnternational Marine Forum) tarafından 1993 yılından itibaren uygulamaya konulmuş bir programın adıdır ve temel amcı yük taşıyacak olan gemiler, kiracılar, operatörlerin belli bir düzende olmaları ve onların uygun kriterde olduğunun tescilidir.

Sire denetçisi gemilerin denetleyerek onların OCIMF tarafından istenilen kriterlerde olduğunu tescil eder veya gemilerin mevcut eksikliklerini gidermesini ister.

Sire akreditasyonu 3 gruba ayrılır:

Kategori 1: Petrol, Kimyasal ve Gaz Tankerleri.

Kategori 2: 500 gross ton dan küçük Petrol, Kimyasal ve Gaz Tankerleri.

Kategori 3: Barçlar, Römorkörlerdir.

Peki Nasıl Sire Denetçisi Olunur?

Sire denetçisi olmak için kendini ispat etmiş olmak yani Kaptanlık tecrübesinin olması gerekmektedir. Bu tecrübeye sahip Petrol, Kimyasal ve Gaz Tankerlerinde çalışmış olan Kaptanlar, OCIMF tarafından akredite edilmiş olan firmalara başvurarak onların istediği eğitim ve daha sonrasında yaptıkları sınavda başarılı olmak gerekmektedir.

Yorum Yap