1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

Etilen Gemileri – Liquefied Ethylene Carrier Vessels

Etilen Gemileri – Liquefied Ethylene Carrier Vessels
+ - 0

Etilen Gemileri

Sıvılaştırılmış etilen gemileri özel olarak inşa edilmiş gemilerdir. Bu gemiler aynı zamanda LPG(sıvılaştırılmış petrol gazı) ve kimyasal gazlarda (amonyak, klorin gibi) taşıyabilme kapasitesine sahiptirler. Bu tarz gemilerin kapasiteleri genellikle 1,000 ile 15,000 arasında değişmekte olup pazarın büyümesiyle gemi boyutları da artmaktadır. Etilen genellikle tam soğutmalı tank ortamında ve atmosfer basıncı değerlerinde taşınmaktadır ki bu da etilen kaynama noktası olan -104 derecedir.

Tank yapılarına baktığımızda genel olarak Type C tank tiplerinde fakat tam yalıtım yapılmış ve aynı zamanda gemiye yüksek kapasiteli bir sıvılaştırma ünitesinin konulduğu görülmektedir.

Etan ise atmosfer basıncı değerlerinde -89 derece de kaynamaktadır ve bu da yine Etilen taşıma özelliğine sahip olan gemilerde taşınabilmektedir. Etan ve Etilen pazarı gelişmekte olduğu için Type C tank tipi yetersiz kalmaktadır ve de bu yüzden daha büyük boyutlarda olan Type A ve Type B tank tiplerine doğru geçiş görülmektedir.

Bu gemilerde balast, dip tanklar(double bottom) tanklarında ve yan tanklar(wing) da taşınmaktadır. IGC CODE gereğ; -55 derecenin altındaki yüklerin taşınması için tanklarda kısmi veya tamamen tankı kaplayacak bir 2.cil bariyer olmalıdır. LNG taşımaya uygun olan gemiler, tank yapılarının uygun olması nedeniyle aynı zamanda sıvılaştırılmış etan veya etilen de taşıayabilir.

blank

Yazıyı PDF olarak İndir

blank

LIQUEFIED ETHYLENE CARRIERS

Ethylene ships built for specific trades and their capacities ranging from 1,000 to 15,000. This type of gas carrier is normally carried by fully refrigerated conditions at atmospheric pressure boiling point is –104 degree. If Type C pressure vessel tanks are used, there need a secondary barrier and high capacity reliquefaction plant; Type B tanks require a partial secondary barrier; Type A tanks require a full secondary barrier and because of the cargo carriage temperature of –104 degree so that hull structure cannot used as a secondary barrier, due to this reason there need a separate secondary barrier. Thermal insulation and a high capacity reliquefaction plant are also must be fitted on this type of vessel.

Many of the ethylene carriers can also have carring capacity of LPG cargoes due to this reason, we can see that etylene carriers have versatiliy. Ballast is also can carry in the double bottom and wing ballast tanks and a complete double hull are required for all cargoes carried below –55 degree whether the tanks are of Type A, B or C.

Referances: igc code, LGHP

Download Text as PDF

Yorum Yap