1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

Merkaptanlar (Mercaptans)

Merkaptanlar (Mercaptans)
+ - 2

Merkaptan nedir?

Merkaptanlar, organizmaların doğada çözünmesiyle meydana gelen renksiz ve kokusuz gazlardır. Merkaptanların kokuları tıpkı çürümüş çöp kokusuna benzemektedir. Merkaptanlar aynı zamanda gemide de oluşabilmektedir. Tank içersinde su ile yük kalıntılarının birlikte kalmasıyla veya tankın dreyn edildikten sonra hala kalan kalıntıların petrol artığı içinde su ile kalması durumunda merkaptan gazı oluşabilmektedir. Aynı şekilde, balast arıtma sistemleri veya su arıtma sistemleri içersindeki artık sularda da oluşabilmektedir.

Merkaptanlar aynı zamanda 5 karbonlu ve üstü hidrokarbonlarda ve bazı ham petrollerde bulunabilmektedir. Merkaptanların diğer bir özelliği ise; doğalgaz ve lpg (sıvılaştırılmış petrol gazı) yüklerine koku ayırt edici olarak ilave edilirler. Doğalgaz ve lpg doymuş hidrokarbonlar sınıfındadır. Doymuş hidrokarbonların diğer bir özellikleri ise; kokusuz ve renksiz olmalarıdır. Meydana gelebilecek zehirlenmeleri önlemek için hem doğalgaza hem de lpg içersine katılmaktadır. Merkaptanlar kokuları ile ayırt edilebilmektedir. Kokunun ayırt edilebileceği eşik değeri 0,5 ppm gibi çok düşük bir değerdir.

blank

English:

Mercaptans are usually available in nature as colourless, odorous gases generated by naturally by the degradation of natural organisms. Their smell look like as to rotting cabbage. Mercaptans may also occur on ships where sea water has remained depth of an oil cargo or where after drain operation of oil residues are left in tanks that contain water, such as in a dirty ballast tank. Mercaptans also found in the plant such as water treatment plants and ballast treatment facilities.

Mercaptans are also available in the vapours of pentane and more than 5 hydrocarbon cargoes and in some crude oils. Mercaptans are also used to gain odorisation to the natural gas and LPG (Liquefied Petroleum Gases).

Mercaptans can also be detected by their smell while their concentrations below than 0,5 ppm but their health effects are not experienced until the concentration is several times higher than this.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. blank

    Proje ödevim için tamda bu lazımdı, emeğinize sağlık.

  2. blank

    Selam paylaşım cidden çok hoşuma gitti, face de paylaştım

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.