1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

FSRU Gemileri ve Özellikleri

FSRU Gemileri ve Özellikleri
+ - 0

FSRU Gemileri ve Özellikleri. FSRU gemileri özel amaçlı yapılmış ve gelişmiş sistemler içeren gemilerdir. FSRU açılımı ise; Floating Storage Regasification Unit yani yüzer depolama ve tekrar gazlaştırma ünitesi anlamına gelmektedir.

FSRU gemileri, sırf bu amaç için inşa edilebilecekleri gibi aynı zamanda FPSO üniteleri gibi eski gemilerin ki bunlar LNG veya VLGC gemilerinin retrofit yapılması yani tersanede değiştirilmesiyle elde edilebilmektedir. Retrofit yapılan FSRU gemileri ise Moss Rosenberg tipi veya Type-A tipi tanklara sahip gemilerin retrofitlerinden meydana gelebilmektedir. Güvertede tekrar gazlaştırma ünitesinin olması için Moss tipi gemiler tercih edilmez.

Sektörde Kullanım Sebepleri

FSRU gemileri FPSO gemileri gibi ara yapı dediğimiz tesis ve diğer gider kalemlerini ortadan kaldıran gemilerdir. FSRU gemileri limanda bağlıdırlar ve diğer LNG gemileri bu gemiler üzerine aborda olarak STS operasyonuyla yük transferini gerçekleştirirler.

LNG transferi sonrası FSRU bu sefer yükü gazlaştırmaya başlar ve gazlaşan doğalgazı (LNG) – Liquefied Natural Gas – şehir şebekesine vererek son kullanıcıya ulaştırır.

Tekrar Gazlaştırma Üniteleri

FSRU gemilerinin gazlaştırma üniteleri biraz kompleks gibi görünür ancak yapıları genel olarak kolaydır.

Gazlaştırma sisteminde Steam kullanılır ve steam de kazanlardan elde edilir. Steam ve LNG Heat Exchanger’dan (Heater) geçerken ısı transferi vasıtasıyla gazlaşır ve oradan da şehir şebekesine verilir. Bu tarz ısıtma sistemine Closed Loop da denilmektedir. Eğer deniz suyu sıcaklığı yüksek ise bu sisteme ek olarak deniz suyu da kullanılabilmektedir ve böylece daha az yakıt tüketimi gerçekleştirilir.

Türkiye ve Dünyadaki FSRU Gemileri

FSRU gemilerinin Türkiyede ve Dünyada tercih edilmesinin sebebi esnekliğinin yanı sıra fiyat avantajı da sağlamasıdır. Ülkelerin ucuz doğalgaz kullanabilmesini yani ithalatına olanak sağlayarak rekabet ortamı oluştururlar. Sayıları her geçen gün artmaktadır.

Türkiyede ilk olarak ETKİ Liman işletmesi tarafından devreye alınmıştır. Ege Gaz firmasına hizmet etmektedir. Ege Gaz için 2. FSRU gemisinin inşası tamamlanmıştır ve yakın zamanda Türkiyeye gelecektir.

Bunun yanı sıra Botaş firması da ilk gemisini 2020 yılında devreye alacaktır. Şu an hali hazırda kiradaki gemiler çalışmaktadır.

Yorum Yap