1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

ODME Sisteminin Gemide Uygulanması

ODME Sisteminin Gemide Uygulanması
1
+ - 0

Günümüzde artık denizcilik firmaları, çevrenin korunmasına daha fazla önem vermektedirler. ODME cihazı, gemilerin çevreyle uyumunu sağlamaktadır. Bildiğiniz üzere petrol türevlerinin direkt denize basımı yasaktır.

Odme Nasıl Çalışır?

blank

Odme şekilde gösterildiği üzere slop tank ve overboard valfini opere eder ve bu iki valf hiç bir zaman birlikte çalışmaz. 4 ve 5 numaralı durumlar sağlandığında, sistem valfleri açacaktır ancak durumda değişim olduğu zaman tekrar valfleri kapatacaktır.

blank

Sistemin Parçaları

Odme‘nin mil başına basma miktarı şu şekildedir.

blank

Akış Hızı (Flow Rate)

blank

Ana devre (line) den çıkan sample line flow metreye gider ve odme bilgisayarı hesaplamaları yapar, sample line yine main line’a bağlanır.

Miktarın Ölçülmesi (Measuring PPM)

blank

Ölçme hücresiyle, sudaki petrol (oil) miktarı ppm olarak saptanır ve bu hücre de odme kabini içinde analiz ünitesi olarak bilinir. Temel prensip de ışığın yansıması kullanılır. Çünkü farklı sıvılar farklı saçılmalar, yansımalar yapacaktır. Sample su, quartz cam tüpden geçer ve burada bulunan seri haldeki dedektörlerden geçer. Fakat PPM‘nin ölçmek için sample, measuring cell‘lerden geçmelidir ki bu da sampling pompasıyla sağlanır. Sample main line’dan gelip analiz ünitesine girer ve yağ içeriği ölçülür ve de tekrar main line‘a geri döner.

Diğer bir önemli nokta ise, sample pompası kuru ve aşırı basınç (over pressure) altında çalıştırılmamalıdır. İşte bunu engellemek için de basınç sensörleri bulunur ki bunlar da analiz ünitesinde bulunurlar. Sample pompasının inlet ve outlet basınçlarını ölçer. Operasyon sonrası ölçme hücresinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bunun içinde tatlı su kullanılır. Böylelikle sistemdeki yanlış okumalar önlenir.

Adım Adım Sistemin Çalıştırılması Şu Şekildedir

blank

blank

blank

blank

 

Yorum Yap