1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

LPG Gemilerinde Hidrat Oluşum Nedenleri

LPG Gemilerinde Hidrat Oluşum Nedenleri
+ - 1

Eğer kargo sisteminde su kalmış veya yükleme sırasında yükle birlikte su da gelmişse tanka, gizli bir tehlike anlamına gelir. Su, yoğunluğu sebebiyle tankın en altında bulunacaktır. Eğer geminiz soğutmalı bir gemi ise yükü soğuttuğunuzda su da donacaktır. Donma olayına alternatif olarak da yükler su ile tepkimeye girerek buz benzeri molekül oluşturabilir ki buna da hidratlaşma denir. Hidratlaşma 0o C’nin üzerinde, hidrokarbon ve basınca bağlı olarak mesela propan ve bütan için  C’de gerçekleşebilir.

blank

Hidrat’ın Yapısı ve Neden Olduğu Zararlar

Hidrat beyaz, katı ve kristal bir yapıya sahiptir. Filtreleri, spray nozulları ve sıvılaştırma ünitesindeki condenser’i tıkayabilmektedir. Bunun yanı sıra kargo pompalarını tıkayabilir veya ciddi zarar verebilir. Eğer gemide hidrat tehlikesi varsa, müsaade edilen miktarda, hidrat oluşumunu engelleyecek inhibitör ki bunlar metanol veya etanol olabilir.

Ancak dışarıdan etanol veya metanol eklemek risklidir çünkü yükün bozulmasına sebep olabilir. Bu sebeple alıcıdan gerekli izin alınmalıdır. Eğer yüke daha önceden inhibitör eklenmişse, aynı yüke tekrardan etanol veya metanol eklenmemelidir aksi takdirde inhibitörle reaksiyona girmesine sebep olabilir. Ayrıca bu maddelerin katılması da zehirlilik riski nedeniyle bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Proje ödevim için tamda bu lazımdı, emeğinize sağlık.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.