1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

Yarı Soğutmalı Gemilerin Özellikleri

Yarı Soğutmalı Gemilerin Özellikleri
1
+ - 1

Yarı Soğutmalı Tanker;

Yarı soğutmalı gemiler denildiği zaman akla Yarı Soğutmalı / Yarı Basınçlı gemiler gelmektedir. Bu tip gemiler de tam basınçlı gemiler gibi Type C tank tipine sahiptirler. Fakat tam basınçlı gemilerden farklı olan nokta basınç değeridir. Bu tip gemilerde maksimum basınç değeri 5 – 7 bardır.

Tam basınçlı gemiler ile kıyaslandı zaman, tank kalınlığı belirgin şekilde azdır. Fakat buna karşılık soğutma sistemi ve tank yalıtımı gibi ekstra maliyet gerekmektedir. Bu tip gemiler kullanılmak üzere daha elverişlidir çünkü farklı yükleri taşıyabilme özelliğine sahiptirler örneğin VCM, Bütan, Propan, Propilen, Bütadien ve bazıları da Etilen taşıyabilmekte.

blank

Type C türü tank kullanıldığı için ikincil bir membran gerekmemektedir. Yapımda kullanılan çelik, –48 dereceye kadar dayanıklıdır. Etilen taşımaya elverişli olanlarda ise –104 dereceye kadar dayanıklıdır. Yapımda kullanılan malzemeler çelik ve alüminyum karışımlarından oluşmaktadır. Ayrıca tankları desteklemek, yalpa ve baş – kıç sırasında tankın zarar görmesini engellemek ve ayrıca genleşme ve büzülme için özel tahta kalas bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank
    3 sene önce

    Her yerde arayipta bulumadigim bilgiler, cok tesekkurler.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.