1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

LPG Gemilerinde Type C Türü LPG Tanklarının Özellikleri

LPG Gemilerinde Type C Türü LPG Tanklarının Özellikleri
+ - 0

Type – C Türü LPG Tankları

Type -C tankının dizayn basınç değeri 2 bardan yüksek olup genellikle basınçlı gemiler için üretilen, küresel veya silindirik olan bir tank türüdür. Silindirik şekilde olanlar yatay veya düşey olarak yerleştirilebilir bu tür tank yapıları her zaman yarı basınçlı gemiler için de kullanılmaktadır. Yarı basınçlı türdeki gemilerde kullanıldığı zaman, tank yapısında kullanılan çelik malzemesi düşük sıcaklık değerlerine uygun olmalıdır.

Bu tankların dizayn stres değerleri diğerlerine nazaran daha düşüktür

Bu tür tank yapılarının yapımı aşamasında tank içi dizayn stres değerleri hassas şekilde kontrol edilmektedir. Bu tankların dizayn stres değerleri diğerlerine nazaran daha düşüktür. IGC Code ‘da Type C tank gerekliliklerine bakıldığı zaman ikincil bir bariyer gerektirmemektedir. Tank ile tekne arasında kalan boşluklar yani hold space‘lere de inert veya kuru hava basılabilmektedir.

blank

 

Yapı malzemesi ve basınç faktörü

Yarı Basınçlı  gemiler için tank içi dizayn basınç değerleri 5-7 bar arasındadır. Bir yarı basınçlı gemi ile etilen etan taşınması planlanıyorsa, tank yapımı için kullanılacak olan çeliğin -104 dereceye kadar dayanıklı olması gerekmektedir. Tam Basınçlı gemiler için kullanıldığı zaman ise, 18 barlık basınca dayanıklı haldedirler. Tam Basınçlı gemilerde bu tank tipinin kullanılması, güverte üzerinde kapladığı alan sebebiyle güverteyi sınırlamaktadır.

Yorum Yap