1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Ship Security Alert System – SSAS

Ship Security Alert System – SSAS
+ - 0

SSAS Çalışma Sistemi

SSAS sistemi, gemi herhangi bir tehdit (korsanlık, terörizm) altında iken bayrak devleti otoritesine ve onun yetili kıldığı birimlere  sessiz bir şekilde uyarı gönderilmesini sağlar. Solas Bölüm 9.2 ve Kural 6‘ya göre gemiler bu sistem ile donatılmalıdır.

Sistem aktive edildiğinde, gemilere herhangi bir uyarı gönderilmez, gemide herhangi bir uyarı ikazı yapılmaz ve sistem deaktive edilene ya da  resetlenene kadar sinyal gönderilemeye devam edilir. Bu sistem GMDSS iletişiminin bir parçası olmayıp sadece destekleyici bir amaç güder. Sinyal Inmarsat-C veya Mini-C ile gönderilebilir.

blank

Solas‘a  göre en az iki adet sistemi aktive eden nokta olması lazım ve bunlardan biri de köprüüstünde bulunmalıdır. Sistem, geminin ana güç ünitesinin yanı sıra acil durum enerjisinden de beslenmelidir.

SSAS sistemi aktive hale getirildiğinde GMT zamanı ile geminin pozisyonunu bayrak devleti tarafından yetkilendirilmiş otoritelere (SAR, MRCC birimleri ve şirket güvenlik zabitine) göndermektedir.

Sistem aktif hale getirildiğinde, gemi bilgisini fax, telex, email veya cep telefonu yoluyla gönderebilir. Sistemin test zamanı ise bayrak devletinin insiyatifine bırakılmıştır. Türk Bayrağı için sistemin test süresi 3 aydır.

Yorum Yap