1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgi

Makinanın Tam Yoldan Stopa Çekilmesi

Makinanın Tam Yoldan Stopa Çekilmesi
+ - 4

Gemiler sefere başlığı zaman gemi Kaptanları tarafından deniz seyrinin başladığı vakit ilan edilir yani Commenced of Sea Passage ve Makina Telgrafı artık Tam Yoldadır. Yani Full Ahead veya Full Away. Bazen durumlar ve içinde bulunulan koşullar nedeniyle makinayı stop’a çekmek gerekebilir. Bu prosedür de tüm gemi güverte zabitleri tarafından iyi bir şekilde bilinmelidir.

Peki makina telgrafını tam yoldan stopa çektiğinizde neler olacaktır?

Böyle bir durumda yukarıda da bahsedildiği gibi açık deniz seyrine başlanıldığı için makinanın kontrolü makina dairesine verilmektedir. Olacak durum ise makina dairesinde alarmların çalmasıdır.  Bunun sebebi de makina dairesindeki telgraf ile köprüüstündeki telgrafın senkronize olmamasıdır. Peki başka neler olabilir sorusunu sorduğumuzda şu sonucu görürüz: Hiç bir şey yani makinaya zarar gelmeyecektir. Çünkü makinanın Load Program‘ı devrede olacaktır ve RPM yavaş yavaş düşecektir. Siz telgrafı aşağı çektiğinizde anında RPM düşmeyecektir. Çünkü makina kendisini korumaktadır.

Bazen manevralarda denk geldiyseniz görürsünüz ki Ağır Yol‘dan Tam Yola çıkılması emredildiğinde zabitanlar telgrafı önce yarım yola getirir ve sonra biraz bekleyip daha sonra tam yola çıkarırlar. Bu durum aynı şekilde hız düşülmesinde de karşılaşılmaktadır. Aslında telgrafı direkt olarak getirebilirsiniz ve beklemenize gerek kalmayabilir çünkü koruyucu sistem devrede olduğu için RPM yavaş yavaş değişecektir. İşte bu koruyuculara Limiters denmektedir.

blank

Peki makinanın hızlı şekilde yavaşlamasını istiyorsanız ne yapmalısınız?

Bu durumda yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere Limiter‘ın Cancel edilmesi gerekmektedir. Böylelikle makina daha hızlı şekilde stop edilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki, eğer bir acil durum içerisinde iseniz makinanın acil durdurulma prosedürünü yani Crash Stop veya Crash Astern prosedürünü iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Aksi takdirde makinanıza ağır hasarlar verebilirsiniz. Bu prosedür de Köprüüstünde asılıdır – Manevra Karakteristiği Posteri.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. blank

  Sayın Editör,
  Genelde modern gemilerde makine kontrolü, direkt olarak köprü üstüne bağlıdır.
  Düzeltme yapılmasında ihtiyaç vardır.
  Saygılar
  M.Cihan Babür

 2. blank

  Tokat merkezden ben Yasin K. selamun aleyküm sayfa cidden çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 12-04-2019 16:46:16

 3. blank
  2 sene önce

  Yaklaşık 15 yıldır denizciyim bukadar güzel bir anlatım görmemiştim
  Kitaplarda uzun uzadıya anlatılan bilgiler kısa, öz ve anlaşılır bir şekilde aktarılmış.
  Bilgiyi hapis etmek yerine paylaşmanız etrafımızı aydınlatmamıza yardımcı oluyor
  Emekleriniz için çok çok teşekkür ederim

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.