1. Ana Sayfa
  2. SEYİR

Gemilerde Radar Performans Testleri Nasıl Yapılır?

Gemilerde Radar Performans Testleri Nasıl Yapılır?
+ - 0

Radarlarınızın belli başlı ayarları olan Gain, Sea, Rain, IR ve Proc gibi ayarları düzgün ayarlanmadığı zaman, ekoları gözden kaçırabilir yada radarın tüm echoları ekranda (display) de göstermez.

Bu ayarları yaptıktan sonra radarınızın performansından emin olmalısınız. Çünkü radarınızın gösterim kalitesi düşmüş ise siz istediğiniz kadar yukarıda sayılan ayarları değiştirin, hiç bir etkisi olmayacaktır.

Radar Performans Testi

Bu testi her vardiyada gerçekleştirmeli ve radar jurnaline (radar logbook) kaydetmelisiniz. Fakat iş yoğunluğu sebebiyle bu testi atlanabiliyor. Ancak şu da bir gerçek ki, radarınızın performansı kısa bir zaman diliminde değişmeyecektir ve o yüzden bir önceki vardiyada değerlerde değişim olmayacaktır.

Performans testini gerçekleştirirken radarınızın gönderim ve alım gücünü ölçersiniz (transmission and receiving) dolayısıyla eğer çıkış gücünüz düşük ise, radarınız tüm ekoları göstermeyecektir.

blank

Resimde de görüldüğü üzere PM test modunu seçtiğinizde radarınızın  range skalası 24 NM olarak atanır ve ekranda ekolar taramaya başlayacaktır.

Resimde görülen PM Bar’ını da takip etmelisiniz. Radarınızın VRM ayarını display de ki ekonun en dış sınırına getiriniz. İşte bu en son sınırdaki VRM değeri size Receiving gücünü yani radarınızın alış gücünü gösterecektir.

PM Bar’ı da sizin radarınızın transmisyon gücünü yani gönderim gücünü göstermektedir. Daha sonra bu değerleri, Magnetron‘unuzun değişim zamanınındaki değerleriyle karşılaştırarak radarınızın performansını yüzde olarak hesaplayabilirsiniz.

Eğer radarınızın ilk değerlerini bulamadıysanız bu kez de radar manualine başvurabilirsiniz çünkü orada bir kalibrasyon grafiği bulunacaktır. Aşağıdaki grafikte kalibrasyon cetveli gözükmektedir.

blank

Aynı şekilde aşağıdaki grafikten de transmisyon sırasındaki güç kaybını görebilirsiniz.

blank

Eğer radarınızın transmisyon gücü düşük ise, uzun menzillerde radarınız tüm ekoları ekranda göstermez. Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise, eğer magnetronu gemi personeli değiştirecekse, işlem yapıldıktan sonra Tune ayarı yapmayı unutmayın.

Magnetron Current

Cihazınızın performans testini gerçekleştirirken aynı zamanda radarınızın magnetron değerini de kontrol etmelisiniz.

Bazen cihazınızın performası iyi olmasa da magnetron değeri iyi olabilir. Dolayısıyla magnetronunuzu değiştirmeden önce magnetronunuzun akımını kontrol etmeyi unutmayın.

blank

Yorum Yap