1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Açık Denizde Hayat Kurtaran 7 İlaç

Açık Denizde Hayat Kurtaran 7 İlaç
+ - 1

Daha önce açık denizde, bulunduğunuz gemide yada teknenizde bir sağlık durumuyla karşılaştınız mı? Bizler doktor değiliz ancak yeri geldiğinde doktor gibi davranmamız gerekmektedir.

Çünkü her konu sağlık olunca saniyenin bile çok önemli olduğunu biliriz. Günümüzde telefonla destek almamız mümkündür. 0212 444 83 53 Telesağlık’tan verilecek emirleri yerine getirmemiz kolaylaşacaktır.


1) Sorbitrate (Dilaltı Hapı)

blank

Dil altı hapları genellikle belirli yüksek tansiyon durumlarında ve bazı kalp hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Dil altı hapları bahsi geçen durumlarda tedavi ve kontrol amaçlı kullanılır. Fakat her yüksek tansiyon durumunu ve kalp rahatsızlığı dil altı hapı kullanılabileceği anlamına gelmez, bu yüzden bir doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Dilaltı hapı rahatlatmayı sağlar ve kan damarlarını genişletir, böylece kan daha kolay akar. Damarların tıkanması sonucu kan akışının kısıtlanmasıyla Angina dediğimiz kalp kasındaki ağrı meydana gelir. Kullanmadan önce Telesağlık‘tan yardım almayı unutmayın.


2) Activated Charcoal (Aktif Kömür Tozu)

blank

Aktif Kömür tozu, zehirlenmelerin pek çoğunda kullanılmaktadır. Ancak bu ilaç asit zehirlenmelerinde çokta uygun olmayabilir.  Bu ilaç,  kimyasal işlemlerde kimyasalı tutma özelliği gösterir. Aktif kömür tozu  diğer ilaçlara göre daha az yan etkiye sahip olup daha masum bir ilaçtır. Metal zehirlenmelerinde kullanılır ancak kullanmadan önce telesağlık‘tan yardım alınız.


3) Omeprazole (Antiasit)

blank

Bu ilaç, dünya sağlık örgütünce önemli ilaçlar listesinde bulunmaktadır ve temel sağlık problemlerinde kullanılacak en önemli ilaçlardan biri olarak düşünülmektedir. Genel olarak mide ülseri ve mide kanaması problemlerinde kullanılmaktadır.


4) Metoprolol

blank

Yüksek kan basıncı ve hipertansiyon durumlarında kullanılmaktadır ancak kullanmadan önce telesağlık‘tan yardım alınız.


5) Diazepam

blank

Kullanımı kontrol altında olan önemli bir ilaçtır. Bu ilaç, beyinde GABA denilen kimyasal bir maddenin etkisini arttırmaktadır. GABA (sinir sisteminde aktif rol alan bir nörotransmitter maddedir.) ise beyinden diğer sinirsel uçlara iletimi bloke eder ve sakinlik kazandırır. Yani kısaca diazepam kaygı, endişe halini tedavi eder ve gemide Kaptan kontrolü altında bulundurularak kullanımı öncesi telesağlık‘tan tavsiye alınmalıdır.


6) Morfin Injection

Bildiğimiz üzere gemi adamları tehlikeli işlerde çalışmaktadır ancak gemiler geçtiğimiz yıllara nazaran günümüzde daha emniyetli hale gelmiştir. Örneğin güvertede bir kişinin bacağının kırıldığını hayal edelim. Böyle bir durumda yapılacak ilk iş kişinin ağrısının giderilmesidir. İşte morfin ve benzeri ilaçlar bu amaçla kullanılarak kişinin ağrılarının giderilmesini sağlar. Kas içine veya damardan da verilebilir ki bu durumda daha hızlı etki eder. Kullanmadan önce telesağlık‘tan yardım alınız.


EK: 7) Cardiopulmonary Resuscitation – CPR (Yaşam Destek)

blank

Bu bir ilaç olmayıp gemide hayat kurtaran bir yöntemdir. Mesela güvertede yaşan bir yaralı gördünüz. Yapılacak ilk iş kişinin nefesinin kontrol edilmesidir. Eğer kişi nefes alıyor ve nabzı atıyorsa kişinin bilinci kapalıdır ve Recovery pozisyonuna getiriniz. Eğer kişi nefes almıyorsa bu durumda beyne yeterli oksijen gitmeyecektir ve kan dolaşımı duracaktır. Aşağıdaki video’da nasıl düzgün şekilde bu metodun uygulanacağı anlatılmıştır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank
    3 sene önce

    cok faydalı ve öğretici . bir yayın.

    Hazırlanmasında ve yayınlanmasında emeği geçenlere çok teşekkür ederim

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.