1. Ana Sayfa
  2. STCW

Gemi Can Filikası

Gemi Can Filikası
1
+ - 1

Can Filikası

Bir nedenden ötürü gemiyi terk edilebilmesi amacı ile gemilerde bulunan küçük, güvertesiz motorla veya kürek ile yürütülen taşıtlardır. Gemilerin kullanılma şekline bağlı olarak yapısal ve özellik olarak farklı can filikaları dizayn edilmiştir. Bir filika SOLAS ve LSA kuralları tarafından belirlenmiş özelliklere sahip olmalıdır. Günümüzde gemilerde en yaygın görülen flika türleri açık ve kapalı tiplerdir.

blank

Açık can filikası üstü tamamen açık, güvertesiz motorlu filikalardır ve geminin her iki yanında ki mataforalar ile suya indirilir.  Yarı kapalı filikalar eskiden revaçta olmasına rağmen günümüzde gemilerde görülmemektedir. Açık filikalar ise yerlerini serbest düşmeli (Free Fall) Tam kapalı flikalara bırakmaya başlamıştır.

blank
Serbest Düşmeli Can Flikası

Yapıları ve Tarihi

Kürek veya yelkenle de hareket edebilir olmasına müsaade edilen filikalar aynı zamanda gemilerin gündelik işlerinde de kullanılabiliyordu. Fakat bu durum bugün bir SOLAS gereği olarak can filikaları sadece motorlu olabilmekte ve sadece can kurtarma maksadı dışında kullanılamamaktadır. Gemiler gündelik ihtiyaç maksatlarıyla ayrı bir servis botu/teknesi bulundurabilirler fakat can filikalarının bu amaçlar kullanmaları kurallar gereği tamamen yasaktır.

Teknolojik gelişmelere ve denizde can güvenliğine verilen önemin artması ile can filikaları hakkında zamanla değişiklikler olmaktadır.  SOLAS ile gelen bu zorunluluklar uygulanabilmenin güçlüğü ile birlikte kademeli olarak uygulamaya geçmektedir.(Eski gemilerin inşaa dizaynlarına yeni kuralların uygulanamaması gibi..).

Bu nedenden dolayı günümüz gemilerinde birbirlerinden çok farklı filika tipleri görmek mümkündür.

Gemi Üzerinde ki Yerleri

Filikalar genellikle geminin açık güvertelerine, yaşam mahaline ykaın olmak kaydı ile, sancak ve iskeleye konumlandırılırlar. Filikalara gidiş yolları ve bulundukları alanlar acil durum aydınlatma sistemi ile aydınlatılır. Filika yakınlarına tanımlayıcı işaretler (IMO SIGN) ve indirme talimatlarını belirten posterler konulur.

Flikaların Üzerinde Bulunması Gereken İşaretler

»  Filikalar genellikle Turuncu veya Sarı gibi dikkat çekici bir renkle boyanır.
»  Oturma yerleri 43 cm’den az olmayacak şekilde işaretlenir
»  Gemi ismi ve bağlama limanı flikanın her iki baş omuzluğuna yazılır.
»  Geminin çağrı adı ve filika numarası yukarıdan görülür şekilde Flika üstünde uygun bir yere yazılır.
»  Borda ve küpeşteye ışık yansıtıcı bantlarla donatılır. (Radar reflektör özelliği bulunan bantlar tercih edilir)
»  Tabanında bulunan Lavra deliği dikkati çekecek şekilde işaretlenir(Suya indirilikken kapalı olmalı!)
»  Flikanın kaç kişi kapasitesi olduğu bordasına yazılır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Bir mail gönderdim bakabilir misniz?

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.