1. Ana Sayfa
 2. STCW

Can Yeleği Özellikleri ve Yapısı

Can Yeleği Özellikleri ve Yapısı
+ - 1

Boğulma:  Su içinde insan vucudunun fazladan ortalama 1,5 kilogram kaldırma kuvveti vardır. Bu oranın denkliği 1,5 dm³ olup yetişkin bir insan yüzünün hacmine eşittir. Yüzen kişi bu oranı nefes almak için kafasını suyun dışında tutabilmek için kullanır. Cigerlerdeki havayı boşalttığımızda bu kaldırma kuvveti kaybolur.

Yüzme bilmeyen ve can yeleği donatılmamış bir kişi önce panik içinde çırpınmaya ve ciğerlerindeki havayı kontrol edemediğinden batmaya başlayacaktır. Su altında çırpınmaya devam eden kazazede nefes alma refleksini gerçekleştirerek su yutar. Bu süreçte beyinle oksijen irtibatı kesildiği için şoka giren kazazede kalbinin durması sonucu hayatını kaybetmektedir.

Yüzme bilen bir kişi ile bilmeyen arasındaki fark tartışılamayacak kadar büyüktür. Yüzme bilen kişinin durumu, denizin durumuna giydiği kıyafete ve can yeleği donatıp donatmadığına bağlıdır.

Can yeleği

Can yeleği, onu donatmış, yaralı veya şuuru kapalı bir kişiyi boğulmaması için yüzer pozisyonda tutmaya yarayan, kendinde olan bir kişinin ise yüzmesine yardımcı olan bir can kurtarma aracıdır.

Bilinci kapalı  bir kazazede yüzebilirlik kuvveti karın bölgesinde olduğu için su yüzeyinde yüz üstü pozisyonda ikiye katlanmış şekilde durur. Bu durum gögüs bölgesine yerleştirilen bir yapay yüzdürücü ile düzeltilir ve vücut bu sayede sırt üstü pozisyona döndürülür. Aynı zamanda boyun arkasına yerleştirilen yapay yüzdürücü ile boyun desteklenerek ağız seviyesi nefes alabilecek şekilde sudan yüksek bir pozisyona getirir. Normal şartlarda bir yüzdürücü vücudu hem yüzdürmek hemde su yüzeyinde tutabilmek için en az 7,5 kilogram bir yüzdürme kapasitesine sahip olmalıdır.

Imo Standartlarına Göre Üretilen Can Yeleklerinin Özellikleri

 • Baygın olarak suya düşmüş bir kazazedeyi saniye içinde sırt üstü yüzer pozisyona getirmeli ve kazazedenin ağız seviyesini sudan 12 santimetre yükseklikte tutmalıdır.
 • Bir dakika içinde donatılmalıdır (giyilmelidir)
 • Kazazedenin yüzebilmesine ve can kurtarma araçlarına çıkabilmesine engel olmayacaktır.
 • Can yeleği donatılan bir kişinin 4,5 metre yükseklikten denize atlamak zorunda kalması durumunda kişinin üzerinden çıkmayacak, hasar almayacak veya kişiye zarar vermeyecek şekilde üretilmelidir.
 • Şişirilebilen cinsleri şişen iki ayrı bölümden oluşacaktır.

Yüzebilirlik açısından katı ve şişme olarak iki tipi bulunmaktadır. Boyut ve biçim olarak ceket şeklinde giyilebilen, boyna takılan, belde taşınıp ağız ve tüple şişirilebilen tipleri mevcuttur.
blankblank

Can yeleği üzerindeki ekipmanlar

 • Islandığı halde kolayca çalınabilecek bir salvo ve düdükle donatılmalıdır.
 • Üzerinde, bütün yönlerden görülebilen, en az 8 saat süre ile 0.75 mum ışık şiddetini devam ettirecek bir güç kaynağına sahip ve el ile çalıştırılan bir anahtarı olan, bir ışık bulunacaktır.
 • Üzerinde Solas’a ve ulusal kurallara uygun olduğu yazılı olacaktır.
 • Üzerinde ışık yansıtıcı bantlar bulunacaktır.

Kaynak: ruzgaryakasi.blogspot

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. blank
  1 sene önce

  Merhabalar baktığım LSA kodda (2010 Edition) ”
  Baygın olarak suya düşmüş bir kazazedeyi
  (1.7) saniye içinde sırt üstü yüzer pozisyona getirmeli ve kazazedenin ağız seviyesini sudan 14.5 santimetre yükseklikte tutmalıdır.”
  Okulda tuttuğum notlarda da böyle gördüm belki bizde bir yanlışlık vardır bir bakıp kontrol ederseniz mutlu olurum.
  İyi Günler Dilerim.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.