1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Hidrostatik Serbest Bırakma Ünitesi | HRU

Hidrostatik Serbest Bırakma Ünitesi | HRU
+ - 0

Hidrostatik Serbest Bırakma Ünitesi HRU 25 yılı aşkın bir süredir deniz taşıtlarında kullanılıyor.  Batmak üzere olan deniz taşıtının aniden terk edilmesi gerektiğinde, can sallarını ve monte edildiği SART / EPIRB gibi cihazları suyun basıncını yardımı ile otomatik şekilde serbest bırakarak su üzerine çıkmasını sağlayan HRU denizcilikte vazgeçilmez ve hatta zorunlu kılınmış bir can kurtarma ekipmanıdır. Deniz taşıtı batarak su sathından 4-6 metre aşağısına ulaştığında, HRU bağlı bulunduğu ekipmanı gemi bağlantısından kurtararak su üstüne çıkmasını sağlar.
SOLAS 74 kuralları kapsamında HRU‘nun taşıması gerek özellikler ve konumlandırılması şartları açıkça belirtmiştir.

blank

Bir çok denizcilik ekipmanı gibi HRU‘larda çeşitli firmalar tarafından üretilmektedir. En çok bilinen ve karşılaşmanız muhtemel marka ise HAMMARdır.

HRU Yapısı ve Kullanım Süresi

HAMMAR marka Hidrostatik Serbest Bırakma Ünitesinde kullanılan malzemenin %97‘si geri dönüştürülebilir malzemeden imal edilmektedir. HRU cam elyaf takviyeli naylon yapısı sayesinde çalışabilirliğini uzunca bir süre muhafaza edebilir. Bu da yıllık servis, bakım veya yedek parçaya ihtiyaç duyulmadığı anlamına gelir. İki yılda bir kez yeni bir ünite ile değiştirilmesi gerekmektedir.

İlgili Videolar;
Video 1

Video 2

Video 3

Yorum Yap