1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgi

Tekneden Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler

Tekneden Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler
+ - 1

Tekneden denize adam düşmesinde yapılması gerekenler : Denizcilikte en temel kurallardan biri acil bir durum olduğu zaman panik yapılmadan hareket edilmesidir. Her acil durumda olduğu gibi panik yapılması sonuçların daha kötüleşmesine neden olabilir. Bundan dolayı acil durumlara hazırlıklı olunması riskleri önemli ölçüde azaltılabilir. Özellikle insan hayatının önem arz ettiği durumlardan biri olan denize adam düşmesi halinde aşağıdaki adımlar takip edilerek kolaylıkla kazazede tekrar tekneye alınabilir.

Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler

1- Denize adam düştüğünü gördüğünüz anda, teknenin hangi tarafından düştüyse o tarafa dümen basın. Böylece teknenin kıçı açılacak, denize düşen kişinin teknenin altına girmesi ve pervaneye kapılması önlenmiş olacaktır. (eğer makine ile seyrediliyorsa)

2- Eğer makine ile seyrediliyorsa stop edin.

Tekneden Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler
DanBuoy

3- Düşen kişiye teknenizde Danbuoy varsa atın. Eğer yoksa can simidi atın. (imkan varsa ışıklı can simitleri daha faydalı olacaktır)

Tekneden Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler
Tekneden Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler – DanBuoy

4- Haritanız var ise denize adamın düştüğü mevkiyi plotlamanız tekrar dönüşünüzde fayda sağlayacaktır. Küçük boyuttaki teknelerin dönüşleri küçük bir daire olacağı için çok gerekmemektedir.

5- Denize adam düşmesi halinde kullanılan ve en kısa zamanda kazazedeye varılan “Williamson Turn” manevrasını uygulamaya başlayın.  Williamson Turn şeması aşağıda belirtilmiştir. Bu tabloyu teknenizde asabileceğiniz bir yer varsa, oraya yapıştırmanız faydanıza olacaktır.

Tekneden Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler
Tekneden Denize Adam Düşmesinde Yapılması Gerekenler

6- Williamson turn, teknenizin üzerinde yol varken dümeni kazazedenin düştüğü tarafa alabanda basmanız ile başlar. Normal rotanızdan 60 derecelik sapma yaptığınızda ve üç tekne boyu ilerledikten ssonra ise tam aksi yöne alabanda dümen basmanız ile devam eder. Normal rotanızdan 180 derecelik sapma yaptığınız zamandenize düşen kişi pruva hattınızda kalacaktır. Yelkenlilerde williamson turn yapılırken yelken seyri yerine makine ile seyir tavsiye edilmektedir.

7- Kazazedeye yaklaşırken teknenin üzerindeki yola dikkat edin. Kazazedenin teknenin altında kalmaması veya kazazedeyi geçmemeniz adına kontrolü elden bırakmayın. Ayrıca en önemli nokta kazazedeyi Rüzgar Üstünde” bırakarak yanaşmanız olacaktır.

Size tavsiyemiz herhangi bir gün teknenizle seyre çıktığınız vakit talim yapmanız yönündedir. Yüzer bir cismi tekneden aşağı atıp, yukarıda belirtilenleri uygulamanız acil durumda ne yapacağınızı bilmenize yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: alestayacht.blogspot – thechartroom.co – seasafe.co.uk

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. blank
  5 sene önce

  Çok açıklayıcı olmuş. Bu metodun dışında iki adet metod var. Onlarda eklenirse çok güzel olur..
  1- Man Overboard – Quick Turn
  2- Man Overboard – Anderson turn

  Selamlarrrrrr.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.