1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Gemilerden Kaynaklı Hava Kirliliği Marpol Annex VI

Gemilerden Kaynaklı Hava Kirliliği Marpol Annex VI
+ - 1

Hava Kirliliği

Kara bazlı endüstrilerde hava kirliliğine yönelik çok sıkı kurallar olmasına rağmen denizcilikten kaynaklanan kirlilikler için ciddi kurallar bulunmamaktaydı. Bunun neticesinde Avrupa birliğinin istatistiklerine göre avrupadaki SOX kirliliğinin en büyük sebebi olarak deniz ticareti gösterilmiştir. Gemilerden Kaynaklı Hava Kirliliği Marpol Annex VI başlıklı yazımızda konuyu sizler için açıkladık.

Marpol Annex VI , gemilerden kaynakalanan SOX, NOX, VOC (uçucu organik bileşikler), PCB (Poliklorlu bifenil), ağır metaller, CFC( klora flora karbon) yayılmasını düzenlemeye yönelik kurallar bütünüdür. Bu maddeler; asitleşme, asit yağmurlarına, oksijen azlığına, ozon deliğinin büyümesine ve havada PCB birikmesine sebep olmaktadır.

Marpol Annex VI ; 400grt ve üzeri gemilere, sondaj gemilerine, platformlara uygulanmakta ve uluslararası hava kirliliği sertifikasıNI (IAPPC) zorunlu kılmaktadır ve bayrak devleti tarafından düzenlenir.


Regülasyonlar

Kural 12; Ozon delici madde olan CFC kullanımını ve salınmasını yasaklamaktadır. Yeni yapılan gemilerde bu maddenin kullanımı yasaktır. Ancak gemilerdeki mevcut kurulumlara ise 1 Ocak 2020 tarihine kadar müsade edilmiştir.

Kural 13; makina gücü 130KW den büyük olan gemilerde NOX salımını sınırlandırmaktadır. Makinalardaki NOX salınımı makinanın yapısıyla alakalıdır. Yakıtın kendisi ve özellikleri NOX salınımı için önemli bir etken olup kural 18‘de açıklama getirilmiştir.

Kural 14; SOX salınımını sınırlandırmaktadır. Yakıtlardaki maksimum sülfür içeriği en fazla %4,5 olabilir ve buna ek olarak da Marpol özel alanlar belirlemiştir. Baltık Denizi, Kuzey Denizi, British Isles, Batı Avrupa ve Amerika kıyıları bu özel alanlardandır.

Kural 15; VOC için sınırlama bulunan limanlar için uygun geri dönüşüm tesislerini, imkanlarını zorunlu kılar.

Kural 16; PCB, ağır metal içeren çöpler, halojen rafine petrol artıkları,  Annex 1,2 ve 3 yüklerinin insineratörde yakılmasını yasaklamaktadır.

Kural 18; Yakıtların kalitesi hakkında standartları düzenlemektedir. Fuel Oil içersinde; inorganik yağlar, kimyasal artıklar olmamalı ve %4,5 oranını geçmemelidir.Yakıt teslim tutanağında 15 derecedeki yoğunluk ve sülfür miktarına bakılmalıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    devamı gelsinnnnnnn

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.