1. Ana Sayfa
  2. DENİZ KÜLTÜR

Gemiadamlarında Bulunması Gereken Özellikler

Gemiadamlarında Bulunması Gereken Özellikler
+ - 1

Gemi adamı olarak denizlerde çalışmak isteyen herkes maalesef bu görevi icra ettirememektedir. Bu sebeple çok fazla insanın sektöre girdikten sonra fazla çalışmayıp işlerini bırakmaktadır. Gemiadamlarında Bulunması Gereken Özellikler başlıklı yazımızda bu konuya değiniyoruz.

Açlık Duygusu

Gemi adamı göreve aç olmalıdır. Bu şekilde işini hem daha gayretli olarak yapar hem de mesleğine gösterdiği ilgi sebebiyle kısa sürede terfi alabilir.

Yüreklilik

Denizde çalışmak filmlerde görüldüğü gibi kolay değildir. Çoğu zaman denizler hırçın olmakta ve deniz korkutucu olup günlerce gemi sallanmaktadır. Bu sebeple gemi adamı cesur olmalıdır.

Adaptasyon Yeteneği

Gemi adamı adaptasyon yeteneğine sahip olmalıdır. Aynı milliyetten insanların çalıştığı bir gemi de bile insanlarla uyumlu yaşabilmek gerekir. Farklı milliyetten insanların olduğu gemilerde ise bu yetenek daha fazla öneme sahiptir.

Hızlı Düşünme Yeteneği

Bazen gemide işlerin aciliyetle yerine getirilmesi ya da acil bir durum olabilmektedir. Bu sebeple gemi adamının hızlıca düşünebilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir.

İyi İngilizce Yeteneği

Gemi adamları için özellikle zabitler için çok iyi bir ingilizce bilgisi gerekmektedir. Personel olarak çalışacak gemi adamları için ise iyi derece iyi ingilizce bilgisi gerekmektedir. Gemiler yüzen bir fabrikadır ve yabancı limanlarda işlerini kusursuz yapabilmek için iletişim çok önemlidir.

Liderlik Yeteneği

Özellikle yönetici kademesinde çalışacak gemi adamları için olmazsa olmaz bir özelliktir. Kaptan, Baş Mühendis, Zabitler ve Reis için çok önemli bir özellik olarak karşımıza çıkar. Zaman içerisinde geliştirilmektedir.

Takım Oyununa Yatkın Olmak

Gemi 20 – 25 kişiden oluşan bir insan topluluğudur. Bireylerin tek başlarına alacakları kararlar diğer bireyleri etkilecektir. Bu sebeple ortak yaşamaya alışkın ve farklı insanlarla adapte olup birlikte çalışabilme yeteneğine sahip olunması gerekir.

Sadakat ve Bağlılık

Gemi adamı olarak çalışan kişiler, gemilerine ve de firmalarına sadık olmalıdır. Oradan ekmek kazandıklarını ve ihanet – hıyanet duygusuyla değil, sadakat duygusuyla çalışmalıdırlar. Aksi takdirde firma bu tarz insanları gemilerinde barındırmaz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.