1. Ana Sayfa
  2. DENİZ KÜLTÜR

Lut Gölü

Lut Gölü
+ - 0

Dünyanın ilk sağlık merkezlerinden biri olarak bilinen Filistin ve İsrail arasında yer alan Lut Gölü ya da diğer adıyla Ölü Deniz, dünyanın en alçak seviyedeki gölü olarak biliniyor.

Çok tuzlu olduğu için balık yaşamıyor. Potasyum deposu olduğu için stres, romatizma ve sedefe iyi geliyor. Tuz yoğunluğu yüzünden isteseniz de batamıyorsunuz! Turistler de su üzerinde yatıp kitap okuyabiliyor.

Lut Gölü yüzde 28 ile yüzde 33 arasında değişen tuz oranıyla dünyanın en tuzlu üçüncü gölü özelliğine de sahip. Ürdün ile İsrail arasında kalan gölü popüler kılan bir diğer etken ise, tuz seviyesinin yüksekliği dolayısıyla üzerindeki hiçbir şeyin batmaması. Öte yandan Lut Gölü, küresel ısınma sonucu olarak kuruma tehlikesi altında.

Denizin tuzluluk oranı % 30 civarında. Akdeniz’den 8.6 defa daha tuzlu. Tuzluluk oranının çok yüksek oluşundan dolayı içinde canlı yaşamıyor. Bu sebeple de adına Ölü Deniz “Bahr-ül Meyyit” deniyor. Tuzdan dolayı müthiş bir şekilde gözleriniz yanıyor. Tuzlu oluşunun negatif yönleri olsa da bir de artı tarafları var. Denizin üzerinde kitabınızı, gazete veya derginizi rahatlıkla okuyabilirsiniz. Tuzluluk oranının yüksek oluşundan dolayı su insanı batırmıyor ve suyun yüzeyinde tutuyor. Denizde yüzmeden, hatta hareket etmeden rahatlıkla durup, sırtüstü yatabilirsiniz. Yüzme bilmeseniz bile denizin yüzeyinde kalabilirsiniz, hatta batmak isteseniz bile batamazsınız. Volkanik bir bölge olması sebebiyle sürekli sıcak suyun bulunması size doğal duş ortamlarını sağlıyor.

 

Yorum Yap