1. Ana Sayfa
  2. DENİZ KÜLTÜR

Gemilerde Denizciler Arasındaki İlişkilerin Geliştirilmesi Adına 6 Önemli Yol

Gemilerde Denizciler Arasındaki İlişkilerin Geliştirilmesi Adına 6 Önemli Yol
+ - 0

Gemilerde çalışma bir takım gayretidir. Tek bir adam ile bütün gemiyi yürütemezsiniz. Gemilerde operasyonları ve emniyeti düzenli bir şekilde icra etmek için denizciler arası iyi ilişkiler olması bir zorunluluktur.

Gemilerde insan sayısı az olmasına karşın, bu az olan personel arasında yüksek ego çatışmaları ve hoşnutsuzluklar vardır. Gemide tüm işlerin ve emniyetin düzenli bir şekilde icra edildiğinden emin olmak için, gemideki siyasi görüş ve politikaları engellemenin önemli olduğu kadar kişiler arası ilişkilerinde geliştirilmesi de önemlidir.

Gemilerde çalışmak kolay bir görev değildir ve değişik stresler sonucu olarak gemi adamları arasında hoşnutsuzluk ve motivasyon azalması kolayca ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda, gemi adamları arasındaki tatminsizliği bertaraf etmek ve kişiler arası ilişkilerin önemini gemi adamına aşılamak Başmühendis/I.Zabit/Kaptan’ın görevidir.

Gemilerde çalışan insan sayısı sınırlı sayıda olduğu gibi, herkes bir diğerinin becerilerini, bilgisini ve değerini anlamak için birbirini tanımayı denemelidir. Bu gemilerdeki kişiler arası ilişkilerin gelişimine doğru ilk adımdır.

Bununla birlikte Başmühendis/I.Zabit/Kaptan, bütün takım üyelerinin iş üzerinde ve dışında birbirleri ile huzurlu olduklarından emin olmak için aşağıda bahsedilen bazı ilave adımları dikkate almalıdır.

1. Sabah Toplantıları (İş güvenliği toplantısı)

Takım üyelerine işlerini vermek üzere yapılan sabah toplantıları bütün personeli bir araya getirmek için en iyi zamanlardır. Bu gibi toplantılarda, personelin birbiri ile konuşması ve görüş ve fikirlerini tartışması bir gerekliliktir.

Bütün personele, iş sürecinin geliştirilmesi ve güvenlik önemlerinin alınmasını ilgilendiren öneriler sağlaması için şans verilmelidir. Bu aktivite takım üyesine saygınlık ve sorumluluk duygusu verir ve personel kişiler arası ilişkilerini ve performansını geliştirmek adına daha gayretle çalışır.

2. Çay Araları

Çay araları eğer verimli bir şekilde kullanılırsa takım eforunu geliştirmek adına harikalar yaratabilir. Çay aralarında bütün personeli bir araya getirmek yapılan işi ve onların gerekli duydukları önemli konuları tartışmak adına zorunlu olmalıdır.

3. Gemide eğitim oturumları

Gemide eğitim oturumları, emniyet komite toplantılarını (Safety Committee Meeting) icra etmek ve önemli çalışma bilgilerini vurgulamak için mürettebat üyelerini bir araya getirmek adına diğer önemli bir imkandır. Kaptan ve başmühendis toplantılarını maksimum mürettebatın katılabileceği bir şekilde ayarlamalıdır.

4. Birlikte boş zaman geçirme

İleri çalışma saatlerinde sık sık görülür ki, zabitler ve personel boş zamanlarını personel ya da zabitan salonunda geçirmek yerine kendi kamaralarında geçirir. Boş zamanlarda film izleme ve oyunlar oynama gibi aktiviteler personel arasında iş üzerinde ve dışında iyi ilişkiler geliştirmek adına sağlam bir yoldur.

5. Yarışma/Spor günleri hazırlama

Mürettebat üyelerinin takım halinde katılımlarının gerekli olduğu eğlenceli yarışma ve spor günlerinin hazırlanması bir gerekliliktir. Bu durum, personel arası ilişkileri geliştirmek ve takım ruhunu mürettebata aşılamak adına mükemmel bir yöntemdir.

6. Partiler ve Toplanmalar

Herkes partileri sever. Parti insanları bir araya toplamak ve gemideki ilişkileri geliştirmek adına güzel bir yöntemdir. Ancak, partilerin maksimum mürettebatın katılabileceği şekilde ayarlanması gerekmektedir. Festival/bayram kutlamaları da kişiler arası ilişkileri geliştirmek adına diğer güzel yöntemdir.Yukarıda bahsedilen yöntemler gemilerde ilişkileri geliştirmek adına kullanılan ana yöntemlerin bazılarıdır. Bunu icra etmek sadece geminin düzenli ve emniyetli operasyonlarını sağlamayacak, aynı zamanda kar getirme yüzdesini ve istihdamını geliştirecektir

Yorum Yap