1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gemi Kaptanı Telsizde Cumhurbaşkanına Hakaretten Azledildi

Gemi Kaptanı Telsizde Cumhurbaşkanına Hakaretten Azledildi
+ - 0
Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yapan Panama bayraklı yük gemisi “Salix”in Türkiye vatandaşı kaptanı O.B.’nin Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ile kurduğu telsiz irtibatı esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edildi. VTS’in raporu doğrultusunda, Liman Başkanlığı’nın talimatıyla Bozcaada’nın kuzeyine demirletilen geminin kaptanı hakkında yasal işlem başlatıldı.

Liman Başkanlığı Gemiyi Demirletti

CNN Türk’te yer alan habere göre, Liman Başkanı Ramazan Yılmaz’ın talimatıyla, “Salix” adlı geminin alkollü olduğu ileri sürülen kaptanı azledildi. İkinci kaptan gemi komutasını aldı ve gemi yasal işlemler yapılması için en yakın demir yeri olan Bozcaada’nın kuzeyine demirletildi.

Konuyla ilgili savcılığa bilgi verilmesi üzerine Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı devreye girdi. Gemiye giden Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği öne sürülen kaptanın ifadesini aldı.

Gemi yasal İşlemler için bekletiliyor

Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Salix adlı gemi boğaz çıkışı yaparken, kaptan alkollü olsa gerek telsiz kanalından umuma açık vaziyette Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan’a hakaret içeren sözler söylemiş. VTS yetkilileri konuyu bana aktardı. Ben de geminin demirletilerek, yasal mevzuat çerçevesinde gereğinin yapılması talimatını verdim. Gemi kaptanı alkollü olduğu için hemen azledilmesini istedim. En yakın demir sahasına kadar gemiyi ikinci kaptanın kullanması talimatını verdim. Gemi Bozcaada’nın kuzeyine demirletildi. Olay yargıya intikal etti. Biz de idari yönden gerekli yasal işlemleri yapacağız” dedi.

Kaynak: gazeteyolculuk.net

Geminin Anlık Pozisyonu
[googlemap src=”https://www.vesselfinder.com/?imo=8520446″ width=600″” height=600″” align=””]

Yorum Yap