1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Çin Yeni Denizaltı Motoruyla Sualtı Savaşında Devrim Yaratacak

Çin Yeni Denizaltı Motoruyla Sualtı Savaşında Devrim Yaratacak
+ - 0

Akula sınıfı (NATO ismi ile Typhoon) denizaltının film versiyonu olan Kızıl Ekim’in sessiz bir seyir gerçekleştirmesi için kıç tarafında iki adet su jeti bulunmaktadır (her ne kadar filmde abartılı bir şekilde gürültülü manyeto-hidrodinamik bir tahrik sistemi kullanıldığı belirtilmiş olsa da). Çin resmi medyasına göre, ülkenin yeni nükleer denizaltıları yakında buna benzer sessiz ve üstün bir su jeti kullanacak.

Tom Clancy’nin daha sonra filmi de çevrilen “The Red October Hunt” kitabında, düşmanlarından kurtulmak için su jetleri ve elektrikli tahrik teknolojisini kullanan, devrim niteliğinde ultra-sessiz bir motoru olan bir Sovyet denizaltısından bahsediyordu. Çin resmi medyası, ülkenin en yeni nükleer denizaltısını Clancy’nin romanındaki gibi bir sevk makinesiyle donattığını bildirdi.

blank

Jant sürüşlü su jeti, içinde pervane kanatlarının döndüğü halka şeklinde bir elektrik motoruna sahiptir. Pervanenin kanatları, pervane şaftının aksine, silindirin iç tarafında bulunan dönen bir banda tutturulur. Önceki itki sistemleri boru şeklinde bir yapıyla çevrili olan nozullu pervanelerden oluşmaktaydı. Pervane şaftı çıkartılarak azalan parça sayısı, su jeti tarafından yapılan sesi azalttığı gibi gövdede yeterince bir alandan tasarruf edilmesini sağlayacak. Sivil üreticiler ayrıca, jant sürüşlü su jetlerinin bakımlarının daha kolay olduğunu ve daha az kavitasyona (pervane hareketi sırasında oluşan kabarcıklar) neden olduğunu ve bu sayede onları daha sessiz hale getirdiğini iddia ediyorlar.

Yorum Yap