1. Ana Sayfa
  2. SEKTÖREL

Çin Sülfür Emisyon Bölgeleri

Çin Sülfür Emisyon Bölgeleri
+ - 0

1 Ocak 2018 yılında Çin’de belli bölgelerde Emisyon kontrol alanları mevcut idi. Bunun yanı sıra bu sene 1 ocak 2019 itibariyle ise uygulanan bu Emisyon kurallarına yeni düzenlemeler gelecektir. Meydana gelecek olan değişiklikler şunlardır:

  1. Çin’de hali hazırda uygulanan iç sular tanımı (territorial waters) kıyıdan 12 mil anlamına gelmektedir ve bu kurallarda bu bölgelerden itibaren uygulanacaktır.
  2. 1 Ocak 2019 itibariyle, Çin karasularında , limanlarında ve iç sularında seyir yapan gemilerin kullanacağı fuel oil yakıt sülfür oranı en fazla %0,5 olacaktır.
  3. 1 Ocak 2019 itibariyle Çin limanları içinde limandaki bir geminin kullanacağı yakıtın sülfür oranı en fazla %0,1 olacaktır.
  4. Yeni kurallara göre, gemiler yeni nesil sistemler kullanabilir ki bunlar şunlardır: Egzost Gazı Temizleme Ekipmanı, LNG veya sülfür oranı bakımından daha temiz yakıtlar kullanılabilir.
  5. 1 Ocak 2019 itibariyle tankerler hariç uluslararası sefer yapan gemilerde, eğer gemi karada (tersanede) 3 günden fazla kalacaksa,  limandan alınacak elektriği kullanacaktır.
  6. Aynı şekilde 1 Ocak 2021 itibariyle eğer yolcu gemileri tersane sürecinde 3 günden fazla kalacaklar ise, sahil elektriğini kullanacaklardır.
  7. 1 Ocak 2020 itibariyle Çin bayraklı yeni inşa edilmiş gemilerin eğer ana makina gücü 37 KW üzerinde olacak ise ya da bu servisteki gemiler için 500 KW üzeri gemilerde Tier II NOx gerekliliklerini sağlamalıdır.
  8. Herhangi bir yakıt değişim operasyonu, Emisyon Kontrol Bölgesinden önce tamamlanmış olmalıdır.

Bunların yanı sıra tüm gemi işletmeciler farkında olmalıdır ki 1 Ocak 2019 itibariyle Taiwan, Hong-Kong ve Çin’in ana karalarında %0,5 yakıt sülfür emisyonu aranacaktır.

Yorum Yap