1. Ana Sayfa
  2. Haberler

TCG Bayraktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi

TCG Bayraktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi
TCG Bayraktar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
+ -

TCG Bayraktar (L-402), tamamen Türkiye’de inşa edilmiş yerli ve milli amfibi tank çıkarma gemisidir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen Mayıs 2008’de yayınlanan iki adet Amfibi Gemi (LST) Tedarik Projesi Teklife Çağrı dosyasına teklif verilmiş, yapılan değerlendirmeler sonrasında Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından Anadolu Tersanesi (ADİK) ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında sözleşme görüşmelerine başlanmıştır.

Görüşmeler sonucu sözleşme 16 Haziran 2011 tarihinde imzalanmış ve üretimi 17 Haziran 2013 tarihinde başlamıştır.

TCG Bayraktar (L-402) 3 Ekim 2015’de suya indirilmiştir. Güverte üstü ekipmanlarının montajı her gemide olduğu gibi suya indirildiikten sonra yapılmıştır.

blank

Geminin özellikleri Bayraktar, tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi.

Üst binası balistik korumalı olan gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip bulunmaktadır.

Söz konusu gemi, Türkiye’de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen en büyük ve ileri teknolojiye sahip harp gemisi özelliğini taşıyor.

blank

Türk Loydu Askeri Gemi Kurallarına uygun olarak, SSM ve Türk Loydu denetiminde inşa edilen bu kapsamdaki gemiler, yine Türk Loydu tarafından sertifikalandırıldı.

Gemide, bir adet 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu yer almakta. Yükleme ve boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin üç tarafında birer kapak bulunuyor.

Gemide, ayrıca her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20+ knot sürat yapabilen 4 LCVP (Landing Craft, Vehicle, Personnel) çıkarma aracı yer alıyor.