1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ukraynalı Denizcilik Şirketi Bitcoin Ödemesi İle Yük Taşıyacak

Ukraynalı Denizcilik Şirketi Bitcoin Ödemesi İle Yük Taşıyacak
Ukrayna merkezli bir deniziclik şirketi, bitcoin karşılığı yük taşımacılığına başlayacağını duyurdu.
+ - 0

Ukrayna merkezli deniz taşımacılığı şirketi olan Varamar Ltd.‘nin, nakliye işini yapmak istediği bazı ülkelere uygulanan ekonomik yaptırımları atlamak için Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi planladığı bildirildi.
Gün itibari ile 1 BTC = 17.578 USD (68.018 TL)

Bitcoin‘i kullanan firma, uluslararası ödemelerle ilgili çok miktarda evrak işini ve ayrıca işlemlerde bulunan tüm tarafların masraflarını düşürecek.

Firmanın kurucusu Alexander Varvarenko‘ya göre, Bitcoin‘in kullanımı, ekonomik yaptırımların uygulandığı ülkelerin müşterileri ile iş yapmasını kolaylaştırmakla beraber yapılan işlemlerin evrak işini de azaltacak.

Şirket sahibi Alexander Varvarenko yaptığı açıklamada;

“İşlemler için evrak işi bankalar için karmaşık bir konudur. Bitcoin ödemeleri daha hızlı olmak suretiyle bu karmaşayı çözmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, güvenli şirketleri olan ama hükümetlerine karşı uygulanan yaptırımların kurbanı olan Pakistan, Rusya, Sudan, Yemen ve Katar gibi ülkelerdeki özel şirketlerin ödeme sorunlarının çözümüne yardımcı olabilir. “

Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanmanın olası yararı ve olası dezavantajları

Bitcoin, Ukrayna başta olmak üzere bir çok ülkede yasal bir para birimi olarak tanınmamasına rağmen, bir ödeme yöntemi olarak yasaklanmış değil. Bitcoin‘i kullanarak, şirket ve müşterileri hala sunulan sözleşmeler için resmi sözleşmeler imzalayabilir ve işlemleri inceleyecek herkes yasal bulacaktır.

Bununla birlikte, belirli ülkelere uygulanan yaptırımların bir amacı olduğu ve uluslararası toplum tarafından üzerinde anlaşmaya varıldığı için, nakliye şirketine karşı olumsuz yönde etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Bu Ekonomik yaptırımların (ambargo) delinmesi suretiyle, katılan tüm taraflar, yasaya yakalandıklarında, yasanın tam yetkisine karşı karşıya kalacaklardır.

Yorum Yap