1. Ana Sayfa
  2. Haberler

2017 Yılının İlk Çeyreğinde 43 Gemi Korsan Saldırısına Maruz Kaldı

2017 Yılının İlk Çeyreğinde 43 Gemi Korsan Saldırısına Maruz Kaldı
+ - 0

IMB 2017 yılı ik çeyrek korsan raporunu açıkladı

ICC Uluslararası Denizcilik Bürosu (IMB) son korsanlık raporuna göre, korsanlar ve silahlı soyguncular 43 gemiye saldırdı ve 2017 yılının ilk çeyreğinde 58 gemiadamını fidye için alıkoydular. Bu miktar geçen yılın aynı dönemine göre biraz daha fazla.

Küresel raporda, Şubat ayında iki gemiadamının öldüğü, Nijerya ve Güney Filipinler şiddet olaylarının artarak devam ettiği vurgulanıyor. Ayrıca Endonezya‘da demirli gemilerde sık sık düşük seviyeli hırsızlık olayları yaşandığı bildirildi.

2017 yılının ilk üç ayında 33 gemiye silahlı saldırı düzenlendi, Mayıs 2012‘den bu yana hiçbir ticaret gemisinin kaçırılmadığı Somali kıyılarında iki gemi kaçırıldı.

-IMB’nin raporuna göre, üç ana kaygı var:

Gine Körfezinde Saldırılar Arttı

Dünya genelinde Ocak ve Mart 2017 arasında fidye için kaçırılan gemi personelin % 63’ü(27 ) Gine Körfezi‘ndeydi. Nijerya’da üç ayrı saldırıda 17 gemi personeli alıkonuldu. Geçen yılın aynı döneminde sadece 3 gemi personeli alıkonulmuştu. Bayelsa kıyılarından 30-60 deniz mili uzakta iken iki kargo gemisi ve bir tanker olmak üzere üç gemiye saldırı düzenlendi. Karaya 110 deniz mili uzakta olmak üzere üç gemiye daha silahlı saldırı yapıldığı ve gerçekleşen bazı saldırıların resmi mercilere raporlanmadığı biliniyor.

IMB Direktörü Pottengal Mukundan “Gine Körfezi denizciler için sürekli tehlikeli ve korsan saldırısı riski taşıyan önemli bir endişe alanı. IMB, bölgedeki Nijeryalı Donanması da dahil olmak üzere bölgedeki müdahale kurumlarıyla yakın bir işbirliği içinde çalıştı, ancak bölgenin silahlı çetelerini çökertmek için daha fazla şey yapılması gerekiyor. Korsanlık faaliyetinin gerçek seviyesinin değerlendirilebilmesi için gemileri tüm olayları bildirmeye çağırıyoruz.

 Güney Filipinler’de şiddet büyüyor

Korsanlar 2017 yılının ilk çeyreğinde Güney Filipinler‘de geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki kat daha fazla saldırı gerçekleştirdi. Bu dönem içerisinde bir kargo gemisi, bir açık deniz balıkçı gemisi ve bir römorköre saldırı düzenlendi. Bu saldırılarda iki mürettebat öldü ve beş denizci fidye için kaçırıldı.

IMB‘ye göre, militan faaliyeti Güney Filipinler çevresindeki suların artan şiddetin arkasında olabilir. Silahlı gruplar, yavaş hareket eden, küçük gemileri ve balıkçıları kaçırmak için sürat tekneleri kullanıyorlar.

Sulu Denizi ve Sibutu Geçidi gibi alanlar özellikle risklidir. IMB, eğer mümkünse Kalimantan‘ın Batını geçerek bu suları atlatmasını ve saldırılara karşı korunmak için endüstrinin en yeni ve en iyi uygulama önlemlerini takip etmesini öneriyor.
blank

Beş yıllık sükunetten sonra Somali’de Saldırılar tekrar başladı

IMB Direktörü  Mukundan Somalili korsanlar, karasularında küçük bir tankeri ve ufak çaplı yerel gemileri kaçırdılar. Toplam 28 mürettebat rehin alındı ve daha sonra kısa bir süre içinde serbest bırakıldı. IMB, özellikle kaçırılan gemilerin *Somali Tabanlı Korsanlığa Karşı Koruma İçin En İyi Yönetim Uygulamalarını (*BMP4) takip etmemesi nedeniyle, bu olaylarınyaşandığını düşünüyor.

IMB, Somali çevresindeki suları geçen tüm gemileri BMP4 önerilerini izlemeye teşvik etmeye davet ediyor. Son saldırılar ile, Somalili korsanlar hâlâ saldırı yapma kapasitesine sahip oldukları anlaşılıyor. Temkinli ve tedbirli olunmalı” dedi.

Best Management Practices for Protection against Somalia Based Piracy (BMP4)
BMP4 Korsanla Mücadele Kitabını PDF olarak İndir

Yorum Yap