1. Ana Sayfa
  2. Mevzuatlar

Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Eğitim ve Sınav Yönergesi Yayınlandı

Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Eğitim ve Sınav Yönergesi Yayınlandı
+ - 0

GEMİADAMLARI VE KILAVUZ KAPTANLAR EĞİTİM VE SINAV YÖNERGESİ 12/02/2018 tarihli ve 12159 sayılı Bakanlık Makamı Oluru ile yürürlüğe girmiştir.

10 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yeni “Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği” ile birlikte değişmesi beklenen “Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Eğitim ve Sınav Yönergesi” dün 12 Şubat 2018 tarihi ile yayınlandı.

Bir çok öğrenci ve halihazırda gemilerde çalışan zabit ve kaptanları yakınen ilgilendiren bu yönetmelikte çok ciddi değişikliklere gidildi.

Takipçiler arasında en çok merak edilen konu ise yeni gemiadamları yönetmeliğinde gündeme gelen yeterlilik belgesi başvurularında isteneceği söylenen ingilizce yeterlilik puanıydı.

Aşağıda Eğitim ve Sınav Yönergesinden alınan tabloya bakıldığında zabitlik ve terfi hayali kuran bir çok kişi ciddi hayal kırıklıkları ile karşı karşıya kalacağa benziyor.

Yönetmelikten Örnek ile;

Vardiya zabiti

MADDE 9 – (1) Vardiya zabiti olmak için müracaat edenlerden;

a) şart.. veya;
b) şart.. veya;
c) şart.. veya;
ç) şart.. veya;
d)şart..

şartlarını yerine getiren ve Yönergede belirtilen İngilizce puan şartını sağlayarak İdarenin öngördüğü sınavda başarılı olanlar vardiya zabiti yeterliğini almaya hak kazanırlar.

Burada bahsedilen Puan Şartı aşağıda ki tablodadır;

blank

Eğitim ve Sınav Yönergesini + Eklerini İndirmek İçin Tıkla

Yorum Yap