1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Aselsan Yerli Ecdis Üretti

Aselsan Yerli Ecdis Üretti
+ - 0

Aselsan tarafından su üstü ile su altı platformlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve seyir sistemleri ürün ailesi (MİTOS™) altında bulunan, WECDIS (Warship Electronic Chart Display & Information System), ECDIS (Electronic Chart Display & Information System), Sayısal İz (Plotlama) Masası ürünlerine, Türk Loydu tarafından Tip Onay Sertifikası verildi.

Tip Onay Sertifikasını takiben, MİTOS™ ürün ailesine ait dört sistem (iki adet WECDIS Sistemi, iki adet Sayısal İz Masası) Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında başarı ile gerçekleştirilen fabrika kabul testleri ile ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi.

Türkiye’de deniz araçları için milli olarak geliştirilen ilk askeri seyir sistemi olan WECDIS Sistemi, uygun yedekleme mekanizmalarıyla birlikte uluslararası standartlara göre kullanılması zorunlu olan güncel elektronik haritalarla uyumlu bilgiler sunan bir seyrüsefer sistemidir.

Sistem, seyir sistemlerinden alınan konum, yönelim, yere ve denize göre hız gibi seyir bilgilerini kullanarak, elektronik seyrüsefer haritaları üzerinde ilgili seyir personeline rota planlama ve rota takibi gibi yeteneklerle güvenli seyir kabiliyeti sunuyor.

Yorum Yap