1. Ana Sayfa
  2. DENİZ KÜLTÜR

Kristof Kolomb Seferleri

Kristof Kolomb Seferleri
+ - 0

İtalyan asıllı kaşif ve sömürgeci olan  Kristof Kolomb, İspanya Krallığının desteği 1492de başladığı transatlantik seferiyle Amerika kıtasıyla  karşılaşmıştır. O dönemlerde buralar bilinmediği için Eski dünyanın Politik ve Ekonomik düzeninin dışında kalan ve Avrupalılar tarafından bilinmeyen alandır.

blank

Uzun bir dönem Amerikayı keşfeden ilk kişi olduğu düşünülmüş ancak ondan daha eski bir Vikingli olan Leif Erikson buraları ziyaret etmişti. Ancak Kolomb’un bu seferleri ile Avrupa ile Amerika arasındaki etkileşimi artırmış ve sonuç olarak kolonileşme başlamıştır.

Kolomb aslen İtalyan olmasına rağmen İspanya krallığı adına çalışmaya başlamıştı. Amaç Hindistan tarafına seferler yapıp baharat yolu vasıtasıyla Avrupaya  mal getirmekti. Ancak bu seferler Hindistan’a ulaşmayıp Amerika kıtasının keşfine sebep oldu ve 4 sefer olarak 1492 ile 1502 arasında gerçekleşmiştir.

Kolomb’un keşfi sırasında  hali hazırda Amerikada Paleo Hintliler ki bunların Sibirya kökenli oldukları düşünülmüşlerdir. Diğer Avrupalıların keşiflerinin sürmesiyle Amerikada Hristiyanlık yayılmıştır.

Yorum Yap