1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Denizi Kirleten Gemiye 2.25 Milyon Dolar Ceza, Kaptan’a Hapis

Denizi Kirleten Gemiye 2.25 Milyon Dolar Ceza, Kaptan’a Hapis
+ - 0

2003 yapımı petrol ürünleri tankeri M/T Sea Faith gemisinin işletmecisi ve kaptanı 26 Şubat‘ta petrol ve çöp boşaltma kayıtlarını eksik tutmaktan suçlu bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı‘na göre Sea World Management & Trading şirketi ve gemi kaptanı Edmon Fajardo, tankerin Yağ Kayıt Defteri ve Çöp Kayıt Defterininin gerçekleri yansıtacak şekilde işlenmemesi nedeniyle Gemilerden Kaynaklı Kirlenmeyi Önleme Yasası‘nın iki ağır ihlalinden dolayı suçlu bulundu.

Şirkete 2,25 milyon dolar ceza kesilirken, gemi kaptanına 6 ay hapis ve 2000 dolar ceza verildi.

Savunma anlaşması şartları uyarınca şirket, 2.25 milyon ABD Doları para cezası ödeyecek. Ayrıca şirket tarafından işletilen ve ABD limanlarına uğrayacak olan gemilerin tamamı 3 yıl boyunca sıkı denetimlerden geçirilecek.

Çevresel Uyum Planı. Gemi kaptanı Fajardo, altı ay hapis cezasına çarptırılmak üzere, iki yıl denetimli serbest bırakma cezası ve 2.000 USD para cezasına çarptırıldı

Sea World Management & Trading şirketi ve kaptan Fajardo, gerekli kirlilik önleme ekipmanı kullanılmadan geminin Corpus Christi’ye geçerken yağ içerikli kargo artıkları ve makina dairesi sintine suyunun, doğrudan yasadışı olarak okyanusa atıldığını itiraf etti.  Ayrıca, bu deşarjların, geminin Yağ Kayıt Defterinde gerektiği şekilde kaydedilmediğini de itiraf ettiler.

Spesifik olarak, 10 Mart 2017 ile 18 Mart 2017 tarihleri ​​arasında beş ayrı vesileyle kaptan Fajardo, mürettebatın geminin kargo / güverte alanlarının çeşitli yerlerinden yağlı atıkları yasadışı olarak boşaltılmasını emretti.

Bu yağlı atık deşarjları, Karayip Denizi ve Meksika Körfezi’nde iken yapıldı. Geminin gerekli yağ deşarj izleme ekipmanının (ODME) kullanım limitlerini geçti.

Taraflar ayrıca, 10 Mart 2017‘de ve 15 Mart 2017‘de, mürettebattan plastik malzemeyi, çeşitli metal parçalarını, yağlı paçavraları, pilleri ve boş boya kutularını okyanusa doğrudan atmalarını emretti.

Bu çöp boşaltımlarının hiçbiri gemi Çöp Kayıt Defterinde gerektiği gibi kaydedilmedi.

Kaynak: WMNews

Yorum Yap