1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Arjantin Deniz Kuvvetlerine Ait Denizaltı 44 Mürettebatı ile Kayboldu

Arjantin Deniz Kuvvetlerine Ait Denizaltı 44 Mürettebatı ile Kayboldu
1
+ - 0

Arjantin‘in askeri denizaltısı San Juan, 10 gün önce Arjantin’in Mar del Plata şehrinden yola çıktı, en son Çarşamba günü irtibat kuruldu ardından kayıplara karıştı. Arjantin donanmasına ait denizaltıya ne radarlarda rastlanıyor, ne iletişim sağlanabiliyor.

Kayıp Denizaltıda 44 Mürettebat Var

Denizaltının 44 kişilik mürettebatı arasında, ülkenin ilk kadın denizaltı komutanı olan 35 yaşındaki Eliana Krawczyk de bulunuyor.

3 savaş gemisi Atlantik Okyanusu‘nda arama yapıyor. Gece saatlerinde ve hava koşulları elvermediğinde hava destekli arama çalışmalarına ara veriliyor.

Arjantin basını, denizaltıda yangın çıktığını ileri sürdü ancak donanma bu iddiayı yalanladı.

İçinde birkaç gün yetecek kadar gıda malzemesi olduğu, iletişim sorunlarına rağmen denizaltının yoluna devam edebileceği belirtiliyor.

“48 Saattir Telsiz Bağlantısı Kuramıyoruz”

Arjantin Donanmasının Twitter hesabından yapılan açıklamada, ülkenin  güney ucundaki Ushan şehrinden, başkent Buenos Aires‘in 250 kilometre güneyindeki Mar del Plata‘ya gitmekte olan ARA San Juan denizaltısıyla 48 saattir telsiz bağlantısı kurulamadığı belirtildi.

Açıklamada, Alman yapımı dizel elektrikli denizaltıda en az 40 kişilik  mürettebatın görev yaptığı kaydedildi.

Yetkililer, henüz “kayıp” statüsünde değerlendirilmeyen denizaltıyla  haberleşmenin yeniden sağlanabilmesi için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Donanma Sözcüsü Enrique Balbi, Todo Noticias televizyon kanalına  yaptığı açıklamada, “Denizaltının nerede olduğuna dair henüz ciddi bir iz bulamadık.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: TRT – Milliyet

Yorum Yap