1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Böyle Korsanlık Olayı Görülmedi | Yükü Başka Gemiye Aktarmaya Çalıştılar

Böyle Korsanlık Olayı Görülmedi | Yükü Başka Gemiye Aktarmaya Çalıştılar
+ - 0

Tayland bayraklı akaryakıt tankeri M/T MGT 1 gemisi, Tayland’ın Rayong limanından Andaman Denizi’ne doğru giderken gemiye saldıran korsanlar, geminin taşıdığı akaryakıtı olay yerine yakın bulunan başka bir tankere transfer etmesi için kaptanı zorladı.

Olay Batı Malezya‘nın Kuala Dungun kentinin doğusunda dün meydana geldi. Korsanlar M/T MGT 1 isimli tankere iki küçük hızlı tekneyle aborda olup, güvertesine çıktılar. Mürettebatı etkisiz hale getiren korsanlar Kaptanı köprüüstünde rehin aldılar. Ardından silah zoru ile olay yerine yakın bulunan başka bir tankere geminin taşıdığı tonlarca dizel-oil’in transfer edilmesini istediler.

Fakat kaptan korsanlar gemiye çıkmadan hemen önce SSAS alarmını aktif hale getirmişti.

Geminin acil durum mesajını alan ilgili Malezya birimleri, ivedi şekilde belirtilen kordinatlara 2 adet savaş gemisi ve 1 adet helikopter göndererek, gemiyi ve personeli kurtarma operasyonu başlattı.

10 korsan yakalanırken, kaybolan 3 korsanın aramalarına devam ediliyor

Bu gün öğle saatlerine doğru operasyon başarı ile sonlandırıldı. 10 korsan yakalanırken kayıp olan 3 korsanın aramalarına devam ediliyor. Kayıp olan korsanların gemide mi saklandığı yoksa denize mi atladığı net olarak bilinmiyor.

Bölgesel Korsanlıkla Mücadele Örgüt yetkilisi verdiği demeçte; Faillerin hızlı bir biçimde ele geçirilmesi, mürettebatın ve geminin saatler sonra başarılı şekilde kurtarılmasında, gemi kaptanının olayı zamanında raporlamasının etkili olduğunu” söyledi.

Yorum Yap