1. Ana Sayfa
  2. Haberler

7 Yaşındaki Gemi Hurdaya Verildi

7 Yaşındaki Gemi Hurdaya Verildi
+ - 0

Panamax Sınıfı Gemileri İşletmeler Ellerinden Çıkarıyor

2010 yılında denize indirilen ve henüz 7 yaşında olan M/V Hammonia Grenada isimli panamax sınıfı, 262 metre boy ve 4250 TEU kapasiteli gemi, konteynır taşımacılığında yaşanan piyasa sıkıntıları ve genişletilen panama kanalının devreye alınmasıyla, işletme maliyetlerinin artmasından dolayı 5,5 milyon dolar karşılığı hurdaya verildi. Panama kanalının genişletilmesinden sonra yük bulmada sıkıntıya düşen Panamax sınıfı gemileri işletmeler ellerinden çıkarıyor.

blank

Çin’in Jiangsu New Yangzijiang şehrinde  inşaa edilen gemi, 15 ocak 2010 yılında Almanya merkezli “Hammonia Reederei GmbH” firmasına teslim edilmişti. Tesliminden sonra 5 yıl Compania Sud Americana de Vaproes S.A. (CSAV) isimli firma tarafından kiralanan gemi 2015-2016 yılları arasında da Maersk Line kirası altında çalışmıştı. Yaşına ve kondisyonuna rağmen denizcilik piyasasında yaşanan sıkıntılardan dolayı kiracı bulamayan gemi işletilemeyerek hurdaya verilmek zorunda kalındı.

Geçtiğimiz yıl bir Singapur şirketi olan “Rickmers Maritime” firması da borçlarını ödeyebilmek için 7 yaşında olan bir panamax sınıfı gemisini hurdaya satmak zorunda kalmıştı.

Eğer teyit edilebilirse M/V Hammonia Grenada hurdaya verilmiş en genç gemi olacak.

Haziran 2016‘da panama kanalının genişletme çalışmasının tamamlanıp, hizmete alınmasından sonra, panamax sınıfı gemileri yerlerini new-panamax sınıfı gemilere bıraktı. Artık daha büyük gemilerin geçebildiği panama kanalı, panamax sınıfı gemilerin popülerliğini silip attı.

Yorum Yap