1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yanan Gemi Battı

Yanan Gemi Battı
+ - 0

Geçtiğimiz hafta doğu çin denizinde meydana gelen kaza sonucu yanmaya başlayan gemi bugün itibariyle çin medyasından alınan bilgiye göre battı.

6 Ocak günü Panama bayraklı, iranlı bir firmaya ait m/t Sanchi gemisiyle çinli bir dökme yük gemisi, Şangaydan 160 mil uzakta meydana gelen kazada, ham petrol gemisi Japonyaya doğru sürüklenmeye başlamıştı.

İran basınına göre 32 personelden 30 u iranlı ve 2 si bangladeşli olan personel yaşamını yitirmiştir. Ham petrol gemisi 136.000 ton ultra light ham petrol taşımaktaydı.

Kazanın meydana geldiği sırada hava şartları oldukça kötüydü ve kurtarma operasyonuna 13 gemi ve iran komandolarıda katılmıştır.

Iranlılara göre ise artık kimsenin kurtulduğuna dair herhangi bir beklenti kalmamıştır. Cumartesi günü yapılan kurtarma çalışmasında, gemi filikasında bulunan 2 kişi kurtarılmıştır. Kurtarma çalışmasına katılan personeller geminin kara kutusu dediğimiz VDR’a ulaşmış ve hemen olay yerini terketmişler çünkü etrafta çok fazla toksik gaz bulunmaktadır.

Çatışmaya neyin sebep olduğu ise hala bilinmemektedir. Çatışma sonrası ham petrol gemisi saatte 2,2km hızla japanyonın Amami Oshima adasına doğru süreklenmeye başlamıştı. Ham petrol gemisi çinden yüklediği Condensate yüküyle Güney Koreye gitmekteydi ve Kuru yük gemisi ise Amerikadan yüklediği Grain yükünü taşımaktaydı. Condensate yükü ham petrole güre oldukça hafif olup Oil Spill için çok fazla uygundur ve oldukça toksikdir. Bu yük oldukça hafif, düşük yoğunluğa sahip ve jet yakıtı üretimi için kullanılmaktadır.

Yorum Yap