1. Ana Sayfa
  2. DENİZ KÜLTÜR

Muavenet – Amerikanın Vurduğu Gemimiz

Muavenet – Amerikanın Vurduğu Gemimiz
+ - 0

2 Ekim 1992‘de NATO üyesi bazı ülkelerin katıldığı Ege Denizi‘ndeki tatbikatta gemiler kahverengi ve yeşil olmak üzere iki gruba ayrıldı. Muavenet – Amerikanın Vurduğu Gemimiz yeşil gruptaydı. Senaryoya göre kahverengi kuvvet, Saros Körfezi’ne çıkarma yapacaktı. Yeşil kuvvet ise körfezi savunacaktı. Tatbikat tamamen simülasyon olacaktı.


blank

Her iki kuvvetin harekat merkezinde sanal bir savaş planlanmıştı. Ancak Amerikan savaş gemisi Saratoga, Muavenet’i gerçek bir düşman olarak kodladı.

Saatler gece yarasını gösterdiğinde tatbikata ara verildi. Gemilerdeki mürettebat istirahate çekildi. Tam o sırada Saratoga’nın harekat merkezinden talimat geldi.


5 ayrı subay, 6 ayrı emri art arda sıraladı

2 ayrı ‘sea sparrow‘ füzesi hazır hale getirildi. İlk füze ateşlendi, Muavenet‘in köprü üstünü vurdu. Bir saniye sonra ikinci füze ateşlendi. Bu defa hedef, savaş harekat merkeziydi. Köprüüstü ve harekat merkezi yanmaya başladı.


ABD füzesiyle şehit oldular

Saratoga’dan atılan füzelerle; “Gemi Komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcısı Subayı Teğmen Alpertunga Akan, Telsiz Astsubayı Serkan Aktepe, İkmal Çavuş Mustafa Kılıç, Er Recep Atakşehit oldu. 22 mürettebat ise yaralandı.

Muavenet – Amerikanın vurduğu gemimiz ’in komuta merkezi yok oldu. Buna rağmen gemide savaş alarmı verildi. Yangın söndürüldü, mühimmat denize atıldı. Tatbikata katılan Kılıç Ali fırkateyni imdada yetişti.

Yaralılar Saratoga’dan gönderilen helikopterle tahliye edildi. Kullanılamaz hale gelen Muavenet gemisinin Gölcük‘e çekilmesi için çalışma başlatıldı.

blank
Resim: Bosphorus Naval News

Tatbikat ise olağan akışında devam etti.

Hulusi Başkurt, çark astsubayı olarak 11 yıldır Deniz Kuvvetleri’ndeydi. Saratoga, füzeleri ateşlediği sırada, Muavenet’te bulunuyordu.

Emekli Çarkçıbaşı Astsubayı Hulusi Başkurt,

Gemi vurulduğu anda kıdemsiz astsubay salonunda istirahat halindeydik. Geminin vurulmasıyla birlikte yüksek bir ses, daha sonra gözlerimizi aydınlatan bir anlık körlük de meydana geldi. Salondan derhal dışarıya çıktık. Ben salonun baş üstü açılan kaportasından güverteye çıktığım anda yoğun bir ışıkla bizi aydınlatan helikopter ile karşılaştım. Daha sonra bu helikopterin Amerikan helikopteri olduğunu öğrendik.

dedi.

Başkurt sözlerini şöyle sürdürdü;

Gün ışımıştı ve biz geminin Amerikalılar ve USS Saratoga tarafından vurulduğunu öğrendik. Bizi vuran Sparrow füzesinin de kuyruk parçası emniyet altına alındı. Ne kadar Amerikalılar istemiş olsa da bu parçayı vermedik.

Olaydan sonra Amerika zaten elinden çıkarmaya çalıştığı 8 adet knox sınıfı gemiyi Türkiye’ye ucuz fiyata verdi.

Yorum Yap