1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Maersk Honam İsimli Gemide Büyük Yangın – Kayıplar Var

Maersk Honam İsimli Gemide Büyük Yangın – Kayıplar Var
+ - 0

Geçtiğimiz salı akşamı M/V Maersk Honam, yük ambarlarından birinde ciddi bir yangın çıktı. Gemiye ulaşan bir başka ticari gemi  23 mürettebatı başarıyla tahliye ederken, haber alınamayan 4 personeli arama çalışmaları sürüyor.

6 Mart 2018 Salı günü saat 15:20 GMT‘de Maersk Line‘a ait gemisi Maersk Honam, kargo ambarında ciddi bir yangın olduğunu bildirdi. Gemi 7860 konteyner ile Singapur‘dan Suez’e doğru seyrediyor. Gemi şu anda Salalah, Umman‘ın yaklaşık 900 deniz mili güneydoğusunda yer alıyor.

Gemi personeli yangın söndürme çabalarında başarısız olunca, gemi kaptanı gemi terk emri verdi. Bölgede bulunan diğer bir konteyner gemisi olan ALS Ceres, yardım çağrısı üzerine Maersk Honam’a yardıma gitti. Saat 18:30 GMT civarında olay yerine ulaşan ALS Ceres gemisi, olaydan etkilenen Mearsk mürettebatını güvenli bir şekilde tahliye ederek güvertesine aldı. Ne yazık ki dört ekip üyesi kayıp ve Maersk Honam gemisindeki yangın hayla devam ediyor.

blank

Søren Toft: Ailelere, bu zor durumda elimizden gelen her türlü desteği sunacağız.

Maersk Line görevlisi Søren Toft

Arap Denizi‘nde seyreden MSC Lauren, Edith Mærsk ve Gerd Mærsk isimli konteyner gemileri, rotalarını değiştirerek Maersk Honam’a doğru ilerliyorlar. 

Tüm mürettebatın akrabalarını bilgilendirerek, kayıp mürettebatın bulunmaları için bütün imkanlarımızı kullanıyoruz. Çalışanlarımızın ailelerine, bu zor durumda elimizden gelen her türlü desteği sunacağız.

Mürettebat uyrukları ise şöyle

  • Hindistan (13),
  • Filipinler (9),
  • Romanya (1),
  • Güney Afrika (1),
  • Tayland (2),
  • Birleşik Krallık (1).

Yangının nedeni henüz bilinmezken, Maersk Line, konuyu tüm ilgili makamlarla işbirliği içinde kapsamlı bir şekilde araştıracak.

Yorum Yap