1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kaptan’ın İnadı 33 Mürettebatın Ölmesine Neden Oldu!

Kaptan’ın İnadı 33 Mürettebatın Ölmesine Neden Oldu!
Güverte zabitleri başta olmak üzere endişelerini dile getiren mürettebatını dinlemeyen kaptan, geminin rotasını değiştirmeyerek kategori 4'e ulaşmış olan kasırganın merkezine girdi. Bu anlamsız inadın sonucu: Kaptan'da dahil 33 mürettebat öldü!
+ - 0

Amerikan ulusal taşıma güvenlik kurulu (NTBS), 2015 yılında batan M/V El Faro isimli konteyner gemisinin raporunu tamamladı. Amerikan bayraklı gemilerin karıştığı son 30 yıllık gemi kazaları incelendiğinde El Faro kazası içlerindeki en ölümcü felaketli kaza olarak gösterilmektedir.

Hatırlanacağı üzere El Faro 1 ekim 2015 tarihinde 33 mürettebatıyla (28’i Amerikan, 5’i Polonyalı), Florida’nın Jacksonville kentinden Porto Riko’nun San Juan kentine doğru gitmekteydi. Atlantik Okyanusunda Joaquin kasırgası sırasında Bermuda yakınlarında kaybolmuştu.

Geminin 4.572 metre derinliği bulunan deniz alanında batmış olması nedeniyle kaza araştırması tam olarak 26 ay sürdü ve rapor nihayet tamamlandı. Raporda 81 adet bulgu vardır ve bunlardan 53 tanesi öneri şeklinde olup kazanın en temel sebepleri olarak gösterilmektedir.

Ancak kazanın temel ve tek sebebi ise; Fırtınadan kaçınma manevrası yapmayıp gemiyi bilerek fırtınanın içine sürükleyip personelini öldüren gemi kaptanının saçma kararıdır. Pek çok rota seçeneği olmasına rağmen amerikalı kaptan gemisini kasırganın merkezine kadar sokmuş ve gözden kaybolmuşlardır.

Yorum Yap