1. Ana Sayfa
  2. GÜNDEM

İlk Sondaj Gemimiz “Fatih” Bu Hafta Sefere Çıkıyor

İlk Sondaj Gemimiz “Fatih” Bu Hafta Sefere Çıkıyor
+ - 0

Türkiye’nin envanterine kattığı yeni nesil sondaj gemisi Fatih, bu hafta ilk sondaj seferine çıkıyor.

Türkiye’nin ilk yeni nesil sondaj gemisi Fatih, bu hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımlarıyla sondaja başlayacak.

Antalya‘daki 9. Türkiye Enerji Zirvesi‘nde Türkiye’nin ilk sondaj gemisinin Fatih’in Antalya açıklarında çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Dönmez, “Gemimiz ay sonunda Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirecek. İnşallah, ikinci gemiyi de yakın zamanda filomuza katacağız” ifadelerinde bulunmuştu.

İlk Sondaj, 12 Bin 200 Metre Derinlikte Yapılacak

Sondaj çalışmaları Antalya açıklarında Kıbrıs adasının batısında Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yapılacak. Fatih sondaj gemisi, Türk savaş gemilerinin koruması altında faaliyet gösterecek.

2011 Güney Kore yapımı Fatih, 6’ncı nesil olarak adlandırılıyor ve en ileri teknolojik özelliklere sahip. Alanya-1 kuyusu ile sondaja başlaması planlanan Fatih Sondaj Gemisinde, toplamda 200’den fazla yerli ve yabancı uzman görev alacak.

229 metre boyunda olan Fatih 12 bin 200 metre derinlikte çok yüksek basınç altında deniz sondajı yapabilme becerisini haiz ayrıca aktif konumlanma (dynamic positioning) teknolojisiyle donatılmış, 6. jenerasyon bir sondaj gemisi.

blank

Gemide iki kulede de sondaj yapabilecek ekipmanlar bulunuyor. Uluslararası kural ve düzenlemelere uygun operasyon gerçekleştirmeye uyumlu Fatih Sondaj Gemisi, iş güvenliği standartlarına tümüyle uygun ve çevre dostu.

Gemi Künyesi;

IMO: 9503770

MMSI: 271046008

Call Sign: TCA4986

Flag: Turkey [TR]

Gross Tonnage: 51283

Deadweight: 34256 t

Length Overall x Breadth Extreme: 229.19m × 36m

Year Built: 2011

Kaynak: Hürriyet – Sabah

Yorum Yap