1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Denizcilikte Yeni Bir İnci – Pearl Naval Denizcilik

Denizcilikte Yeni Bir İnci – Pearl Naval Denizcilik
+ - 6

2017 yılı Haziran ayında kurulan ve sektöre iddialı bir giriş yapan Pearl Naval, sektördeki hızlı ilerleyişini sürdürüyor. Denizcilik sektörüne gemi işletmeciliğinin yanı sıra danışmanlık, gemi kiralama, gemi sörvey ve yeni inşa hizmetleri veren Pearl Naval Denizcilik firmasını kurucusundan dinleyelim.

Ben uzun yıllar Türkiye’nin önemli denizcilik firmalarında üst düzey yönetici olarak çalıştım. Uygun zamanın geldiğini düşünerek kendi işimi kurmaya karar verdim. Bu sırada bir fon kuruluşu ile bir süredir temaslarımız devam ediyordu. Haziran ayında Pearl Naval’ı kurduk ve bu fon kuruluşu adına aldığımız 4 geminin işletmeciliğine başladık. Gemilerimiz, biri 57 tonluk, diğer üçü 33 tonluk kuru yük gemileri. Biz Pearl Naval olarak gemilerin full management’ını yapıyoruz. Yılbaşından sonra da işletmemize birkaç gemi daha almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Şu anda 12 kişilik bir kadromuz var. Kadromuzun tamamını daha önce birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızdan oluşturduk. Burada muhasebeden satın almaya, teknik operasyondan kiralamaya kadar her şeyi kendi bünyemizde yürütüyoruz. İşletmemizdeki gemilerde, armatörlük firması ile yapılan görüşme neticesinde Türk personele geçilmiştir.

Aslında ben tankerciyim. Tanker alanında gemide stajyerlikten başlayarak, baş mühendislikten genel müdürlüğe kadar farklı firmalarda, farklı pozisyonlarda çalıştım. Ayrıca Uzakdoğu’da 60’tan fazla farklı tipte tanker, kimyasal tanker, dökme yük, konteynır gemilerini yeni inşaadan teslim aldım ve tüm süreci kurduğum ekiple birlikte yönettim. Ama gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında dökmeci, konteynır tarafında ship management olarak bir eksiklik olduğunu gördüm ve bu nedenle biz de dökme yük ve konteynır gemilerine odaklandık.

Yeni yatırımcılarla da görüşmelerimiz var. Bizim yapmak istediğimiz şey, yatırımcıyı denizcilikle tanıştırmak ve yerli-yabancı yatırımcıları denizciliğe çekmek. Bunun için de belirli bir iş planımız var. Bu iş planımızı yatırımcıya sunuyoruz. Yatırımcılar da genel olarak cazip buluyor. Piyasa yükselmeye devam ediyor ancak, yılbaşına kadar ikinci el gemi fiyatlarının alınabilecek seviyede olduğunu düşünüyoruz.

Yeni yatırımcılarla bu işi nasıl geliştirebiliriz bunların çalışmasını yapıyoruz. Bunu yaparken de seçici davranmaya özen gösteriyoruz. Çünkü burada, teknik ve ticari işletme olarak management firmasının adı ön plana çıkıyor ve ciddi bir sorumluluk içeriyor. Herkes management firmasını muhatap kabul ediyor. Bu nedenle gemi sayımızı bir anda artırmak gibi bir düşüncemiz yok. Kontrollü ve kararlı bir şekilde büyümeyi hedefliyoruz.

Özellikle yurtdışında bu alanda çok büyük yabancı şirketler var. Bu firmaların arasında biz de bir Türk firması olarak söz sahibi olmak istiyoruz. Türk insanının neler yapabileceğini göstermek, sonrasında da faaliyet alanımızı genişletmek istiyoruz. Denizcilik alanındaki 20 yıllık tecrübemi ve kurduğum güçlü bağlantıları değerlendirerek ilerlemek
arzusundayım. Keza, kadromuzdaki arkadaşlarımızın da kendi alanlarında çok önemli tecrübeleri var. Bunların yanı sıra Uzakdoğu’da temasta olduğumuz büyük gruplar var. Bu alanda da bazı planlarımız mevcut. Şu anda biz ikinci el gemi alıyoruz ama bu gruplarla yeni gemi, kontrat alımı projelerine de girebiliriz.

Gemilerimizin günlük giderleri, iyi bir işletme örneği sergilediğimiz için, emsallerinden daha düşük. Bunu optimum seviyede tutarak aynı zamanda kaliteli bir işletmecilik uyguluyoruz. Şirket politikamız sebebiyle İnsan Kaynakları ve Kalite Departmanımız da eğitim ve emniyeti ön planda tutmaktalar. Haziran’dan bu yana şirketimizin yapılanması ve yurtiçinde ve yurtdışında tanıtılması üzerine odaklandık. Yılbaşına kadar yapılanmamızı tamamlayıp ardından yurtdışına açılmayı düşünüyoruz. Aynı zamanda İzmir’de önümüzdeki yıl bir ofis açma düşüncemiz var.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. blank
  1 sene önce

  Merhaba Bu sırketin gemilerinde calismak icin ingilizce sartmi ben kamarot olarak calismak istoyorum lütfen yardimci olurmusinuz bilgilendirme acisindan

 2. blank
  1 sene önce

  Gvlostromasıyım 1965 doğumluyum bütün evraklarım hazır ince denizcilikte çalıştım ayrıldığım gemi tonajı 108 bin tonluk

Yapılan Yorumlar
 1. blank

  merhabalar yeterlilik usta makina tayfası torna okjijen elektirik kaynak nagım var bütün evraklarım hazır acil iş arıyorum yabancı bayraklıdan yeni indim bundan önceleri ince denizcilikde 6 ay vefemay deznizcilik 2ve ulusoy denizcilikde 6 ay çalışdım şimdi sizlele fiter olarak veya yagcı olarak çalışmak istiyorum cep 0532 317 86 19 saygılarımı sunarım

  • blank
   1 sene önce

   Merhaba Bu sırketin gemilerinde calismak icin ingilizce sartmi ben kamarot olarak calismak istoyorum lütfen yardimci olurmusinuz bilgilendirme acisindan

 2. blank
  2 sene önce

  Merhaba usta gemicıyim iş arıyorum çalıştığım formalar kıran dnz 5 yıl bayraktar dnz 4 yıl temmuz 9 da ecenur bayraktar gemisinden kontratı bitirerek indinm kreyn kullanmasını dumen tutmasını biliyorum orta derecede İngilizce biliyorum saygılar cep 0533 6676751

 3. blank
  1 sene önce

  Gvlostromasıyım 1965 doğumluyum bütün evraklarım hazır ince denizcilikte çalıştım ayrıldığım gemi tonajı 108 bin tonluk

 4. blank

  Selam guzel bir şirket. Benim kagidim aşci. 15 sene ara vermistim cikicam tekrar.iki yabanci dilim var almanca v ingilizce baskangic falan degil ikiside iyi gemide yeterli. Ben aşci ve kasabim.2 yil dz. Deneyimim var. Disiplinli.temiz prensip sahibi bir aşciyim. Kagitlarim yeni. Şirketinizin en buyuk gemilerinde ve uzak yol calismak isterim.evliyim 3 aylik bir bebegimiz var.tel.05523544611 bir hafta icinde cikabilirim. Saygilar benden sevgiler.

 5. blank

  makina lostromosıu ve yağcı için sizinle çalışmak istiyorum 11 yıl 0msan denizcilik kuru yük 30000 tonluk deval denizcilik 10 yıl 17 000 7000 4000 tonluk gemilerde çalıştım devalda 6 lostromoluk yaptım kürşat duru

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.