1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sondaj Gemimiz Marmarada

Sondaj Gemimiz Marmarada
+ - 0

Alınan bilgiye göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO)  Akdeniz’de sondaj yapmak için kullanacağı “Deepsea Metro-2” isimli gemi, saat  11.00’de Marmara Denizi yönünden İzmit Körfezi’ne giriş yaptı.

Marshall Adaları bayraklı 51 bin 283 grostonluk gemi, saat 12.00’de  Gebze ilçesi Muallimköy açıklarına ulaştı. 229 metre uzunluğundaki gemi, burada  demirleyerek beklemeye başladı. Bu sırada gemi çevresinde birkaç botun tur attığı  görüldü.

Türkiye’nin envanterine dahil edilecek gemiyle her yıl Karadeniz ve  Akdeniz’de aktif sondaj faaliyetlerinde bulunulacak.

Güney Kore’de 2011’de inşa edilerek denize indirilen “Deepsea  Metro-2”, 12 bin fit deniz ve maksimum 40 bin fit sondaj derinliği özelliklerine  sahip.

Bakan Albayrak Açıklamıştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, “İki gemimiz ile sismik çalışmalarımız devam ederken, süreci tamamlanan ve yakın zamanda imzaları atılan ve bu yıl bitmeden envanterimize katacağımız ilk sondaj gemimiz ile Akdeniz’de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz.” demişti

Kaynak: Milliyet

Yorum Yap