1. Ana Sayfa
  2. GEMİCİLİK ve MANEVRA

Halat Manevrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halat Manevrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çanakkale Gökçeada'da bir feribot iskeleye yanaşırken arıza yaptı. Arızalanan feribot, kıyıdaki vatandaşların yardımıyla iskeleye yanaştırıldı.
+ - 1

Halat Manevrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler: Gemileri rıhtıma bağlarken kullandığımız halatlar genel olarak aşağıda bulunan resimdeki gibidir. 1 numaralı halata Baş Halat, 2 ve 4 numaralı halatlar Baş Spring (Koltuk) ve Kıç Koltuk Halatı, 3 ve 5 numaralı halatlar Baş ve Kıç Açmaz Halatları ve 6 numaralı halat ise Kıç Halat adı verilir.

Baş halat geminin kıça doğru ilerlemesini, kıç halat geminin başa doğru gitmesini, Baş Spring halatı geminin başa gitmesini engeller, kıç spring ise geminin kıça doğru gitmesini engeller ve son olarak açmaz halatları ise geminin paralel olarak açmasını engeller.

Halat Manevrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halat Manevrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu halatların kullanım amaçlarına en uygun olarak kullanılması için yönlerinin 180 derece tersi yöne verilmeli ve mümkün oldukça en az açıyla verilmelidir.

Örnek vermek gerekirse 1 ve 4 numaralı ne kadar aksi yönde olursa o kadar etkili olup üzerlerine binen yük azalacaktır. Aynı şekilde bu verilen halatların rıhtımda yaptıkları açılarda onların tutma kuvvetlerini etkilemektedir.

Halat Manevrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

En ideal olanı ise halatı mümkün olduğunca uzun tutmaktır. Eğer kısa bir halat verirseniz o halatın rıhtımla yaptığı açı artar böylelikle halata binen yük artacaktır. Gemi kullanıcıları halatları, gemiyi rıhtıma bağlamanın yanı sıra manevrayı kolaylaştırmak içinde kullanırlar.

Rıhtımdan açıcı sert bir rüzgarın veya akıntının söz konusu olduğu durumlarda palamar botuyla önceden gönderilecek bir açmaz halatı, gemi kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Halat Manevrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki resimde yanaşma manevrasını henüz tamamlamadan kıç halatını sahile göndermiş bir gemiyi görüyoruz. Gemi kıç ırgatıyla halatı vira etmeye başladığında şekil üzerinde görüldüğü savrulma eğilimini gösterir.

Eğer baş taraftan bir baş koltuk halatı verilmiş olsaydı bu halata uygulanan kuvvet baş tarafı rıhtıma savuracak, kıç tarafı ise deniz tarafına savuracaktır.

Bazen özel manevra durumlarına göre gemi kullanıcılar sahile verdikleri halatla beraber makine kullanarak yanaşma manevralarını gerçekleştirirler. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, sahile bir kıç halatı ve bir baş koltuk halatı gönderilmiştir.

Gemi kullanıcı makineyi pek ağır yol ileri çalıştırarak gemiye çok az bir ileri yol kazandırdıktan sonra makineyi stop eder. Kıç halatına ve baş koltuk halatına aynı anda binen yük geminin başını ve kıçını hemen hemen paralel olarak rıhtıma yanaştırır.

Halat Manevrası ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baş koltuk halatı baş tarafın savrulmasını, kıç halatı ise kıç tarafın savrulmasını önlemektedir. Bu işlemi aynı anda senkronize olarak yapmanın zor olacağı düşünülürse gemi ileri yol kazandığında önce kıç halata bindirir.

Kıç taraf rıhtıma yaklaşıp baş taraf savrulurken kıç halat biraz rahatlatır ve bu sefer baş koltuk halatına bindirilerek rıhtıma sert bir şekilde yaslanmaksızın önce kıç taraf sonra baş taraf kontrollü olarak rıhtıma yanaştırılmış olur.

Kaynak: Kaptanın Manevra Kılavuzu

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Yazıyı kopyalayamadım pdf lütfen :(

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.