1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Rus Kuruyük Gemisi Tehlikeli Şekilde Yan Yattı

Rus Kuruyük Gemisi Tehlikeli Şekilde Yan Yattı
+ - 0

Letonya’nın Riga şehrinden, Kuzey İrlanda’nın Warrenpoint şehrine seyir eden 2700 tonluk M/V Mekhanik Yartsev isimli gemi İngiliz kanalında iskele tarafına doğru tehlikeli şekilde yan yattı.

Gemi kaptanı durumun aciliyetine binaen, kıyı istasyonu ile irtibat kurarak ilk uygun yere demir atmak istediğini ve gemiyi terk etme ihtimallerinin olduğunu söyleyerek, tedbir için römorkör ve kurtarma botu talep etti.

Portsmouth Limanının hemen dışında demirleyen geminin durumunu değerlendirmek için bir Sahil Güvenlik pilotu gemiye gönderildi. Gönderilen pilot ile ön inceleme yapıldı. Olumsuz hava koşullarından dolayı gemiye herhangi bir doğrultma operasyonu yapılamadı.

Gemi Liman içerisine çekilerek, Doğrultma operasyonu yapılacak

Gemi şu an yattığı şekilde stabil halde beklemede. Havanın doğrultma operasyonuna el verecek şekilde düzelmesi beklenirken, iki römorkör ve bir can kurtarma botu personelin emniyeti için geminin hemen yanında bekliyorlar.

Geminin yük kayması veya su alma sonucu mu yattığı henüz bilinmiyor. Hava koşulların elverişli hale gelmesi ardından geminin Southampton limanına çekilerek, operasyonun liman içinde devam edileceği de gelen bilgiler arasında.

İngiliz sahil istasyonları çevrede seyreden gemilere her yarım saatte bir “seyir uyarısı” mesajları gönderiyor.

Gemide kaptan dahil 13 mürettebat bulunduğu ve durumlarının iyi olduğu bilgisi alındı.

Yorum Yap