1. Ana Sayfa
  2. GEMİ İNŞAA VE STABİLİTE

Geçmişe Dönüş Paraşütlü Gemi Modeli

Geçmişe Dönüş Paraşütlü Gemi Modeli
+ - 0

Paraşütlü gemi modeli, 2001 yılında ortaya atılan bir fikir olarak karşımıza çıkmıştır ilk olarak. Projeden 5 sene sonra yani 2005’in sonları ile 2006’nın başlarında petrol fiyatların 20 dolardan 70 dolara çıkması bu projeyi gündeme getirmiştir. Yelkenli Yük Gemisi olarakta nitelendirilebilecek Geçmişe Dönüş Paraşütlü Gemi Modeli başlıklı bu yazımızda konuyu inceledik.

Projeye baktığımızda, uçurtma sistemi gibi bir sistem karşımıza çıkmaktadır. Skysails Projesi tasarlanırken rüzgar sörfünden esinlenilmiştir. Daha sonra projenin demoları 2006 yılında yatlar için uygulanmıştır. Daha sonraları bir proje gemisi tasarlanmış ve bu projede Kargo Firması DHL, BBC chartering isimli Alman denizcilik firmaları ve Beluga yer almıştır.

blank
Basitçe sistem yapısı resimdeki gibidir

Sistem 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar: Paraşüt ve Halat Bölümü, Sistemi Salma ve Geri Toplama ve Kontrol ünitesinden oluşmaktadır. Sitem serbest bırakıldığında otomatik olarak işlevini yerine getiriyor. Köprüüstünde bulunan Ana Kumanda Bölümünden, istenildiği zaman Paraşüt toplanabiliyor veya geri salınabiliyor.

Sistemin Avantajları

Bu sistem yeşil proje, daha çevreci ve bedava olan rüzgar gücünü kullanmakta. Şirketin yayınladığı rapora göre, yakıt tasarrufu olarak en az %10’luk bir tasarruf meydana gelebilmektedir. Rüzgarın durumuna göre değişkenlik gösterip %50’lere ulaşabilmektedir.

Sistem salınmak istendiği zaman, Köprüüstünden salma butonuna basılır. Baş üstünde bulunan direk üzerindeki hidrolik sistem devreye girer ve paraşüt yukarı doğru kaldırılır. Yeterli bir miktarda rüzgar paraşütü şişirip düzgün hale getirdikten sonra hidrolik vinçler vasıtasıyla halatlar uzatılır ve paraşüt artık göklerdedir.

Yorum Yap