1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Filipinli Denizciler Ülkelerine 6 Milyar Dolar Gönderdi

Filipinli Denizciler Ülkelerine 6 Milyar Dolar Gönderdi
+ - 0

Filipinli denizciler geçen yıl gelir artışı sağlayarak ülkelerine rekor düzeyde döviz akışı sağladılar. 2018 yılında Filipinli Denizciler Ülkelerine 6 Milyar Dolar Gönderdi.

Bu gelir miktarı filipinli denizcilerin; konteyner, dökme yük, tanker, araba gemileri ile kruvaziyer gemilerde dünya genelinde açık denizlerde sağladığı gelir olarak kayda geçti. Filipin devlet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre 2018 yılında yaklaşık %4,6 oranında yani 270 milyon dolar daha fazla gelir bir önceki yıla göre elde edilmiş oldu.

blank

Xinhuanet isimli haber ajansının geçtiği bilgiye göre Filipinli denizcilere gelen paraların dağılımı ise su şekildedir; 2.31 tirilyon dolar Amerika üzerinden, 563,85 milyon dolar Singapur üzerinden, 560,98 milyon dolar Almanya üzerinden, 435,82 milyon dolar Japonya üzerinden, 275,53 milyon dolar Hong Kong üzerinden, 259,12 milyon dolar Hollanda üzerinden ve 174,98 milyon dolar ise Yunanistan üzerinden gerçekleşmiştir.

Filipinli denizcilerin bu yıl elde ettiği bu rekor gelir sadece banka sistemi üzerinden kayıt aldı olan miktardır. Bunun yanı sıra kayda geçemeyen yani denizcilerin yanlarında getirdiği nakit para miktarı ise henüz bilinmemektedir.

blank

Filipinli Denizciler Ulusal Federasyonu yani Sendikanın verdiği bilgiye göre; su an dünya üzerinde 1,2 milyon gemi adamı çalışmaktadır ve bu gemi adamlarından yaklaşık 378.000 kişisi ise Filipinlidir. Bu sebeple ulus olarak bakıldığında su an hali hazırda Filipinler, denizcilik sektörünün gemi adamı kısmında ağırlıklarını koymuş ve sektörü domine etmiştir.

Eğer Filipinli denizciler gemide çalışmayıp evde otursalar ülkerinin ekonomik sistemi çökme noktasına gelir. Bu sebeple ülke olarak filipinlerde denizcilik mesleği özendirilmekte ve insanlara çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Gemi adamlarının elde ettikleri gelir ise genellikle, iş yeri açma, tarım alanı işletme ve ev inşa etme amaçlarıyla kullanılmaktadır.

Kaynak: Crew Center

Yorum Yap