1. Ana Sayfa
 2. Mevzuatlar
 3. Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020

Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020

blank

Denizci olmanın avantaj ve dezavantajları 

Öncelikle gemide ve açık denizde çalışmak için hem sağlam bir irade hem de sağlam bir bünyeyle birlikte sağlıklı olmak şarttır. Denizde çalışmak her ne kadar uzaktan kolay görünse de işin içine girildiği zaman zorlukları görülmektedir. Nasıl denizci olunur sorusunun cevabı Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020 yazımızın devamında…

Aile hasreti, zaman zaman işlerin yoğunluğu , açık denizde iletişim kuramama ( cep telefonları gibi iletişim araçları açık denizlerde çekmez ) alt –üst ilişkisi ve hiyerarşiye uyma zorunluluğu , istediğin zaman dışarı çıkamamak gibi zorlukları vardır. İyi yönlerine gelince genelde para biriktirmek için uygundur. Yiyecek ve içeceklere para vermeme , barınma olanaklarının olması en büyük avantajdır.

Nasıl gemilerde çalışırım? Nasıl Gemici olurum?

Gemilerde çalışmak isteyen kişiler öncelikle bir liman cüzdanına sahip olmak zorundadır. Bu liman cüzdanını almak için gemici, yağcı, aşçı, kamarot gibi alanlarda eğitim veren kurs ve okullara başvuru yapmalısınız. Yaklaşık 40 gün süren gemi adamı kursunun ardından Liman Cüzdanına sahip olabilirisniz.

Gemici maaşları ne kadardır?

Henüz hiç tecrübesi olmayan gemici ve yağcılar 2020 yılı denizci maaşlarına göre örneklendirmemiz gerekirse tablo aşağıda ki gibi olacaktır.
Tecrübesiz gemici ve yağcı maaşı: 700-900 Dolar / 3000-3500 TL arasında,
Tecrübesiz Aşçıbaşı maaşı: 900-1200 Dolar / 3500-5000 TL arasında
Tecrübesiz Kamarot maaşı: 700-900 Dolar / 2500-3200 TL arasında olacaktır.

Denizcilik kurslarının reklamlarında ki gibi iş garantisi, dolgun ücret, 2000 dolar, 3000 dolar gibi hayali rakamlara inanmamanız da fayda var. Çünkü hiç bir kurs size yeri geldiğinde aylarca çalışacak bir gemi aramak zorunda kalacağınızdan bahsetmez. Bu ücretler ulaşılmaz değildir, fakat yaşamınızın uzun bir dönemini işinize adayıp tecrübe kazanmanız gerekmektedir. Kısa bir örnek vereyim hemen.

Çalıştığım bir gemide gemici ihtiyacımız oldu. İlk defa gemiye çıkacak bir gemici arkadaşı arayıp şartları söyledikten sonra bana “Ben en az 1500 dolara gemiye çıkarım” demişti. Hemen şu soruları yönelttim
-İngilizcen var mı?
-Yok
-Halat kasası dikmesini biliyor musun?
-Yok ama öğreniriz.
-Çelik tel dikebiliyor musun?
-Yok ama öğreniriz.
-Demir, seyir, lumbar ağzı vardiyalarını tutabilecek bilgin var mı?
-Yok
-Raspa ve boya yapmasını biliyor musun?
-Bilmiyorum ama bir gösterseler öğrenirim.
-Alkid veya epoksi boya karabilir misin?
-Hayır
-Raspa çekici, raspa motoru, liftin uskuru, bosa vurmak, gırcala, el incesi bu terimlerden bildiğin var mı hiç?
-Yok
-E güzel kardeşim, hiç bir şey bilmiyorsun ve iş bilen adamın alacağı maaşı istiyorsun. Ben sana neden 1500 dolar vereyim şimdi?
-Ama kaptanım bize kursta bu fiyatları söylediler.
-Eksik öğretmişler, hemde eksik söylemişler. Zaman bulursan git kursa demin söylediklerimi “Bana bir çok şeyi eksik öğretmemişsiniz, istediğim parayı vermiyorlar” de.

Yukarıda telefon diyaloğunu yazdığım gemici arkadaş gibi olmayın. Böyle olursanız tecrübe edinmede ve 15002000 dolar gibi rakamlara ulaşmanız çok ama çok gecikecektir. Yazdıklarım şu noktaya da çekilmesin lütfen, tabi ki 300 400 500 dolar veya 2000 2200 2400 TL yede çıkmayın gemilere. Yukarı da belirttiğim gemici, yağcı, aşçı, kamarot maaşları piyasanın şu an ki hali ve ilk adımda kabul edilebilir fiyatlar. Karar her zaman sizin….

İLK KEZ GEMİADAMI CÜZDANI ALACAK OLAN
GEMİADAMI ADAYLARININ BAŞVURU İŞLEMLERİ

Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020
Gemiadamı Cüzdanı, Pasaport ve Gemiadamı Sağlık Yoklaması

Gemiadamları Yönetmeliğinin 74 üncü maddesi gereği, gemiadamı adayları; daha önce hiçbir liman başkanlığından gemiadamı cüzdanı almadıklarını ve hangi yeterlik derecesinde gemiadamı cüzdanı almak istediklerini beyan eden ve aşağıdaki belgeler ekli bir dilekçe ile sicil liman başkanlığına başvururlar.

1) Nüfus cüzdanı (1 örneği ile birlikte aslı),
2) Diploma, mezuniyet veya öğrenim belgesi (1 örneği ile birlikte aslı),
3) İkametgah belgesi,
4) Fotoğraf (8 adet),
5) Cumhuriyet Savcılığından alınacak sabıka kaydı,
6) Sağlık raporu,
7) Askerlik durum belgesi,

Not
: Aşçı ve kamarot yeterlikleri için gemiadamı cüzdanı almak isteyenler, yukarıdaki belgelere, ayrıca meslekleri ile ilgili eğitim yada çalışma belgelerini de eklerler. Yurt dışından alınan belgelerin fotokopileri ve Türkçe çevirileri noter onaylı olması zorunludur.

blank
Önerilen Yazı
Gemilerde Kim Ne İş Yapar Gemi Personelinin Görevleri

Nasıl gemici olunabilir ?

Gemici olmak için denizcilik lisesiden veya yüksekokullardan mezun olunmadıysa öncelikle denizcilik eğitimi alınmalıdır. Bunlar için piyasada birçok kurs bulunmaktadır. Gemicilik eğitimi kurstan kursa bağlı olarak yaklaşık 35-40 gün sürmektedir ve muhakkak devam zorunluluğu vardır. Kurstan sonra yine güvenlik sertifikaları için 3 günlük bir kurs gerekmektedir. Kurstan sonra gerçekleştirilecek sınavdan başarıyla ayrılanlar gemici olmaya hak kazanırlar.

Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020
Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020

Ayrıca askerlik görevini uzun dönem yapanlar için oniki ayını veya kısa dönem yapanlar için dört ayını güverte eri olarak yaptığını belgeleyenlerin kursa gitmeye gerekliliği  yoktur.

Diğer şartlar ise : 16 yaşını bitirmiş olmak ve en az ilköğretim okulu mezunu olmak, gemiadamı olur sağlık raporu almak ve sabıka kaydı almak.

Nasıl yağcı olunabilir ? 

Yağcı olmak için denizcilik lisesiden veya yüksekokullardan mezun olunmadıysa öncelikle denizcilik eğitimi alınmalıdır. Bunlar için piyasada birçok kurs bulunmaktadır. Yağcılık eğitimi kurstan kursa bağlı olarak yaklaşık 3540 gün sürmektedir ve muhakkak devam zorunluluğu vardır. Kurstan sonra yine güvenlik sertifikaları için 3 günlük bir kurs gerekmektedir. Kurstan sonra gerçekleştirilecek sınavdan başarıyla ayrılanlar yağcı olmaya hak kazanırlar.

Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020
Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020

Ayrıca askerlik görevini uzun dönem yapanlar için oniki ayını veya kısa dönem yapanlar için dört ayını makine eri  olarak yaptığını belgeleyenlerin kursa gitmeye gerekliliği  yoktur.

Diğer şartlar ise : 16 yaşını bitirmiş olmak ve en az ilköğretim okulu mezunu olmak, gemiadamı olur sağlık raporu almak ve sabıka kaydı almak.

Nasıl aşçı ve kamarot olunabilir ? 

Aşçı, aşçı yardımcılığı veya kamarot olmak için denizcilik müsteşarlığının açtığı kurslara katılmak mecburidir. Kursların süresi 15 gün olup devam zorunluluğu vardır. Güvenlik sertifikalarını almak içinde 3 gün kursa gitmek ve sınavdan başarıyla ayrılmak şarttır.

Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020
Nasıl Gemi Adamı Olunur Gemici Yağcı Aşçı Kamarot 2020

Aşçı, aşçı yardımcısı ve kamarot olacak olanlar için istenen diğer şartlar ise ; 16 yaşını bitirmiş olmak, en az ilköğretim mezunu olmak , gemiadamı sağlık raporu ve sabıka kaydı almaktır.

Mutfak personelinin hepsi için ayrıca portör muayenesi ( bulaşıcı hastalık testi ) yaptırılması gerekmektedir.

Anasayfa

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. blank

  Gemilerde kuaför ihtiyacı varmı acaba bilgilendirirmisimiz tşklr

 2. blank

  Selam siten inanki çok güzel, teraziye tıkladım

Yapılan Yorumlar
 1. blank

  Selam siten inanki çok güzel, teraziye tıkladım

 2. blank

  Güzel yazı, emeği geçene teşekkürler.

 3. blank

  Gemilerde kuaför ihtiyacı varmı acaba bilgilendirirmisimiz tşklr

 4. blank

  denizcilik ile ilgili en saqlam kaynak budur bu isi dusunen herkesin mutlaka satir satir okumasi sart tesekkur ederim baska arastirmaya qerek birakmadi

 5. blank

  Merhaba, aşçılık için yeterlilik belgesi almak şart mı? Yoksa ustalık belgelerimi onaylatabilirmiyim? Stcw evraklarım tam. Teşekkür ederim

 6. blank
  6 ay önce

  yeni cizdan aldım yaş 47 kamarot ve aşçı yardımcısı kuru yük gemisi istanbul dayım ilgilenen varsa bilgisi olan varsa beklerim -05510234545

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.