1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ditaş’ın Gelecek Planları

Ditaş’ın Gelecek Planları
+ - 0

Fortune 500 Türkiye listesinin yayınlandığı 10 yılın 9’unda ilk sırayı kimseye kaptırmayan Türkiye’nin dev şirketi Tüpraş, önümüzdeki yıllara ilişkin stratejilerini belirliyor. 2016 yılını 34,8 milyar lira net satışla tamamlayan şirket, bu yılın ilk 9 ayında satış hasılatını 39,3 milyar liraya yükseltti.

Bu yıl 3,2 milyar dolarla özel sektörün en büyük yatırım projelerinden Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’ni tamamlayan şirket, tam kapasite çalışmaya başladı. Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, 2017 yılı için “Geleceğimizi planlayacağımız bir hazırlık yılı oldu” derken, önümüzdeki döneme ilişkin yol haritasını çizmek için fizibilite çalışmaları yaptıklarını kaydediyor. Diğer yandan, bu yıl Tüpraş’ın lojistik alanında da önemli adımlar attığı bir yıl oldu.” dedi.

Petro-kimya üretimi konusunda da fizibiliteler sürdürülüyor

Ditaş’ın şu anda 12 tankeri bulunuyor. 2019 yılında faaliyete geçecek iki yeni tanker de alınmış. Kullanılmayan tankerleri kiraya veren Ditaş’ın şu anda bir tankeri ABD’de kullanılıyor. Demiryolu ve deniz taşımacılığı ile lojistik ağını güçlendiren Tüpraş, diğer yandan Batman Rafinerisi’nde güneş, İzmir Rafinerisi’nde ise rüzgâr enerjisini kullanmak için çalışmalar yapıyor. Ayrıca, petro-kimya üretimi konusunda da fizibiliteler sürdürülüyor.

Şirket, dijital dönüşüm projesiyle Endüstri 4.0 çağına hazırlanırken, rafinerilerinin ya da ünitelerinin sanal ikizleriyle çalışanlara eğitimler verilmesinin hazırlığını yapıyor. Ayrıca, üniversitelerle yapılan işbirlikleriyle start-up’ları yakından takip ediyor. Şirket, son olarak ODTÜ ile bir protokol imzaladı. Diğer üniversitelerle de görüşmeler yapılıyor. Silikon Vadisi’nde bir şirketle de görüşmeler yapılıyor.

Yorum Yap