1. Ana Sayfa
  2. Su Sporları

157 Günde İngiltereyi Kulaçladı

157 Günde İngiltereyi Kulaçladı
+ - 0

33 yaşındaki Ross Edgley, Büyük Britanya’nın tamamını yüzen ilk yüzücü olarak tarihe geçti. 1 Haziran’dan beri 157 gündür karaya ilk defa ayak basan yüzücü, geceleri destek teknesinde uyuyordu. Neredeyse 6 ay her gün 12 saat yüzerek 1.796 mili (Londra’dan Moskova’ya olan uzaklık kadar) tamamlayarak 3.000 kilometre yol yapmış oldu. Vücudu bu tempoya ayak uydurabilsin diye günde 10.000- 15.000 kalori tüketiyordu ki bu rakam bir erkeğin günlük tüketiminin 6 katına eş değerdi. Pizza, makarna, sütlaç, 610 adet muz ve 314 kutu Red Bull gibi bir toplamdan bahsediyoruz.
Sporcu, bu zorlu mücadelede 37 kez denizanası sokması yaşadı, omzunda ve boynunda yaralanmalar vardı. Margaret Limanı’na ilerlerken Edgley’e son on kilometrede 300 yüzücü katıldı. Limanda ise onu bekleyen yüzlerce seyirci vardı. Ross Edgley’in karaya çıktığında istediği ilk şey yemek değil, sıcak bir battaniye veya sıcak bir kucaklamaydı. Duş alıp pizza yedikten sonra basın mensuplarıyla görüşen sporcu, ağlamak üzere olduğu için gözlüklerini taktı ve bunun muhteşem bir deneyim olduğunu söyledi.
Edgley, 14 Ağustos’ta denizde geçirilen en uzun süreyi doldurarak (74 gün) Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş olmasına rağmen İngiltere turunu tamamlamak için seyahatini Margaret’ta sonlandırdı. Seyahati sırasında denizanalarıyla yaşadığı can sıkıcı anların yanı sıra minke balinasıyla karşılaşmasının muhteşem olduğunu belirten yüzücü, yürümeyi tekrar öğrenmeliydi çünkü ayaklarındaki tendonlar ve bağlar 157 gün boyunca uyumuştu.

Kaynak:Navia

Yorum Yap