1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Sabancı’nın Yeni Gemileri Yolda | YA-SA Holding

Sabancı’nın Yeni Gemileri Yolda | YA-SA Holding
+ - 0

Sabancı ailesinin gemicisi Yalçın Sabancı, bu alanda en hızlı büyüyenlerden. 39 yıllık Sabancı Holding hayatının ardından 1999’da denizciliğe girmiş ve YA SA Holding’i kurmuştu.

Filosunu hızla genişleten YA SA Holding, 20’ye yakın geminin sahibi. YA SA’nın bu gemilere yenilerini ekleyeceği temmuz ayında belli olmuştu. Ekonomi Gazetesi’nde yer alan haberde Yalçın Sabancı’nın 8 yeni gemi siparişi için Çin’de görüşmelere başladığından daha önceden bahsedilmişti. İşte o siparişler hayata geçiyor. Geçtiğimiz hafta sessiz sedasız Yalçın Sabancı, Çin’in New Yangzijiang Tersanesi’ne her biri 209 bin DWT taşıma kapasiteli 3 gemi siparişi vermiş.

Tanesi 45 milyon dolar

3 adet dökme yük gemisinin boyu 300 metre olacak. Gemilerin fiyatı da 45 milyon doların biraz üzerinde. Yani Sabancı, bu gemiler için Çinli şirkete 140 milyon dolara yakın yani 550 milyon liralık bir para ödeyecek.

Çin’in en büyük tersanelerinden biri olan firmanın 10 binden fazla çalışanı var. Şirketin cirosu ise 5 milyar doların üzerinde. Son dönemde gemi siparişlerinde düşüş olsa da Sabancı, 3 gemiyle filosunu daha da büyütecek.

Yorum Yap